Rüblük vergi hesabatları tərtib olunarkən bir çox faktorlara diqqət etmək lazımdır ki, hesabatlar doğru və yerində olsun. Aşağıdakılar rüblük vergi hesabatları tərtib olunarkən diqqət edilməsi vacib olan nöqtələrdir;
Vergi qanunvericiliyi nəzərə alınmalıdır
Hesabatlar vergi qanunvericiliyinə uyğun olaraq tərtib edilməlidir. Vergi qanunlarına uymayan hesabatlar qəbul edilməyəcək, hətta siz buna görə maliyyə sanksiyalarına da məruz qala bilərsiniz.
Məlumatlar doğru olmalıdır
Vergi hesabatlarında məlumatların doğruluğuna diqqət etmək lazımdır. Dövlət Vergi Xidməti sizdən hhesabatların doğruluğunu yoxlamaq üçün müəyyən əlavə sənədlər tələb edə bilər.
Məlumatlar dəqiq olmalıdır
Hesabatlar tərtib olunarkən məlumatların dəqiq olmasına diqqət etmək lazımdır. Mühasibatlıq tərəfindən hazırlanan hesabatlarda rəqəmlərin sonradan dəyişdirilməsi kimi hallar sizi maliyyə sanksiyaları ilə üz-üzə qoya bilər.
Qaimə-fakturalar dəqiqləşdirilməlidir
Vergi hesabatları tərtib olunarkən gəlir və xərcləri müəyyən edən qaimə-fakturalar dəqiq və tam nəzərə alınmalıdır. Əks halda, hesabatlar doğru qəbul edilməyəcək və vergidən yayınma halları yaranacaqdır. Bu isə sizə qanunvericiliklə bağlı problemlər yaradacaq.
Müqavilələrdən yaranan öhdəliklərin dəqiqləşdirilməlidir
Alqı-satqı müqavilələri kimi öhdəlik yaradan müqavilələr vergi hesabatlarında mütləq nəzərə alınmalıdır. Hər bir müqavilənin öhdəliyinin dəqiqləşdirilməsi, onunla bağlı qaimə-fakturaların dəqiq nəzərə alınması sizi problemlərdən xilas edəcək.

Есть много факторов, которые необходимо учитывать при подготовке квартальных налоговых отчетов, чтобы отчеты были правильными и точными. Ниже приведены важные моменты, на которые следует обратить внимание при подготовке квартальной налоговой отчетности.
Налоговое законодательство следует учитывать
Отчетность должна быть составлена в соответствии с налоговым законодательством. Отчеты, не соответствующие налоговому законодательству, приниматься не будут, и к вам даже могут быть применены финансовые санкции.
Информация должна быть верной
Необходимо обратить внимание на достоверность сведений в налоговой отчетности. Государственная налоговая служба может запросить у вас определенные дополнительные документы для проверки достоверности отчетов.
Информация должна быть точной
При составлении отчетов необходимо обращать внимание на достоверность данных. Такие случаи, как более поздние изменения цифр в отчетах, подготовленных бухгалтерией, могут подвергнуть вас финансовым санкциям.
Счета должны быть проверены
При составлении налоговой отчетности необходимо точно и полностью учитывать счета-фактуры, определяющие доходы и расходы. В противном случае отчетность будет принята некорректно и произойдет уклонение от уплаты налогов. Это вызовет у вас проблемы с законом.
Обязательства, вытекающие из договоров, должны быть указаны
Контракты, создающие обязательства, например договоры купли-продажи, должны учитываться в налоговой отчетности. Уточнение обязательства каждого договора, точный учет связанных с ним счетов избавит вас от проблем.