Hansı səhmdar cəmiyyəti formaları mövcuddur?
Səhmdar cəmiyyəti dedikdə nə başa düşülür? Onun hansı formaları var? Səhmdar cəmiyyətinin ən əsas xüsusiyyəti onun nizamnamə kapitalını səhmlər hesabına formalaşdırmasıdır. Gəlin bu barədə danışaq.
Nizamnamə kapitalı müəyyən sayda emissiya qiymətli kağızlar – səhmlərə bölünmüş cəmiyyət səhmdar cəmiyyəti adlanır. Səhmdar cəmiyyətinin iştirakçısı olan hər bir şəxs cəmiyyətin səhmdarı və müəyyən sayda səhmə sahib olur. Səhmdarlar şirkətin fəaliyyətinə və mövcudluğuna heç bir təsir etmədən sahib olduğu səhmləri başqasına ötürə bilirlər. Cəmiyyətin səhmdarları şirkətin öhdəliklərinə görə məsuliyyət daşımır, onlar yalnız sahib olduqları qiymətli kağızların dəyəri nisbətində zərər riski daşıyırlar.
Açıq  və qapalı səhmdar cəmiyyəti vardır. Səhmdar cəmiyyətinin adında onun müvafiq növü (ASC və ya QSC olmaqla) göstərilməlidir. Qanunvericiliyə əsasən açıq səhmdar cəmiyyəti üçün nizamnamə fondunun minimum həcmi 10 milyon manat, qapalı səhmdar cəmiyyəti üçün isə 5 milyon manat məbləğində olmalıdır.
Açıq səhmdar cəmiyyəti hansı xüsusiyyətlərə malikdir?
Cəmiyyətin iştirakçıları sahib olduğu səhmləri digər səhmdarların təsdiqi olmadan başqasına ötürə bilirsə bu cəmiyyət forması açıq səhmdar cəmiyyəti adlanır. Açıq səhmdar cəmiyyətləri səhmlərini birbaşa özləri, bank və ya birja yolu ilə sata bilər, lakin bu satış barədə elan ən gec 6 ay qabaqcadan media resurslarında elan edilməlidir. Həmçinin açıq səhmdar cəmiyyətləri illik və maliyyə hesabatlarını açıq şəkildə dərc etməyə borcludur.
Qapalı səhmdar cəmiyyətləri hansı xüsusiyyətlərə malikdir?
Səhmləri yalnız cəmiyyətin təsisçiləri arasında bölüşdürülən, iştirakçılardan hər hansı birinin səhmlərin ötürülməsini cəmiyyət iştirakçılarının əksəriyyətinin razılığı ilə edə bildiyi cəmiyyət forması qapalı səhmdar cəmiyyəti adlanır. Qapalı səhmdar cəmiyyətləri səhmləri heç bir formada sata bilməz və satış üçün elan verə bilməz, yalnız təsisçilər və əvvəlcədən müəyyən edilmiş şəxslər arasında bölüşdürə bilər.
Səhmdarlar cəmiyyətinin yaradılması və fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının “Səhmdar cəmiyyəti haqqında” qanunu ilə tənzimlənilir.

Joint stock company what is meant by What forms does it have? Joint stock company the most important feature is the formation of its authorized capital through shares. Let's talk about it.
The authorized capital is a certain number of issued securities - a company divided into shares is called a joint-stock company. Each person who is a participant of a joint-stock company becomes a shareholder of the company and owns a certain number of shares. Shareholders can transfer the shares they own to someone else without affecting the operation and existence of the company. The company's shareholders are not responsible for the company's obligations, they only bear the risk of loss in proportion to the value of the securities they own.
There are open and closed joint stock companies. In the name of the joint-stock company, its appropriate type (ASC or JSC) should be indicated. According to the legislation, the minimum size of the charter fund for an open joint-stock company should be 10 million manats, and for a closed joint-stock company 5 million manats.
What are the characteristics of an open joint stock company??
If the participants of the company can transfer the shares they own to someone else without the approval of other shareholders, this form of company is called an open joint-stock company. Open joint-stock companies can sell their shares directly by themselves, through a bank or stock exchange, but the announcement of this sale must be announced in media resources no later than 6 months in advance. Also, open joint-stock companies are obliged to publicly publish their annual and financial reports.
What are the characteristics of closed joint stock companies?
The form of the company, whose shares are distributed only among the founders of the company, and any of the participants can transfer the shares with the consent of the majority of the company participants, is called a closed joint-stock company. Closed joint-stock companies cannot sell shares in any form and cannot advertise for sale, but can only distribute them among founders and predetermined persons.
Creation and activity of the shareholders society of the Republic of Azerbaijan "About the joint-stock company" regulated by law.