Tranzit yüklərin gömrük rəsmiləşdirilməsi necə aparılır?
Tranzit yüklərin gömrük rəsmiləşdirilməsi Azərbaycan Respublikasının Gömrük məcəlləsi əsasında aparılır. Bəs bu qanunvericilik sözügedən prosesi hansı formada nəzərdə tutur? Bu yazımızda tranzit yüklərin gömrük rəsmiləşdirilməsinin necə aparılmasından danışacağıq.
Tranzit yüklərin gömrük rəsmiləşdirilməsinə sərhəd stansiyası tərəfindən yüklərin AR-a daxil olması barədə müvafiq gömrük orqanına verdiyi məlumatdan sonra start verilir. Tranzit yüklərin idxal məntəqəsindən ixrac məntəqəsinə kimi daşınması prosesi gömrük nəzarəti altında baş tutur. Tranzit yüklər müvafiq gömrük orqanına bəyan edilməlidir, bu bəyanedilmə dəmiryolu, yükün ekspeditoru və ya gömrük brokeri tərəfindən həyata keçirilir. Gömrük rəsmiləşdirilməsinin tamamlanması mümkün olmayan və ya AR ərazisində daşınması qanunvericiliklə qadağan olan yükdaşımaları qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş müddət ərzində geri qaytarılmalıdır.
Əgər yükün daşınmasının mümkünlüyü barədə qərar qəbul edilibsə, bundan sonra gömrük orqanının vəzifəli şəxsi tranzit bəyannaməsinin bütün nüsxələrinə, həmçinin qaimə və çıxış sərhəd məntəqəsində alınan yol cədvəlinin əlavə nüsxəsinə də ştamp vuraraq rəsmiləşdirməni həyata keçirir. Tranzit yüklərin daşınmasına nəzarət Dövlət Gömrük Komitəsi tərəfindən müəyyən edilmiş qaydada həyata keçirilir.
Şirkətimiz gömrük rüsumlarının müəyyən edilməsi, idxal və ixrac əməliyyatlarında rəsmiləşdirməsinin həyata keçirilməsi, gömrük ekspertizasıının aparılması, malların təsnifat kodlarının müəyyən edilməsi bir sıra gömrük xidmətlərini müştərilərimizə təqdim etməkdədir.

Как осуществляется таможенное оформление транзитных грузов?
Транзитные грузы таможенное оформление Таможенный Кодекс Азербайджанской Республики на основе Но в какой форме данное законодательство предусматривает указанный процесс? В этой статье мы поговорим о том, как провести таможенное оформление транзитных грузов.
Таможенное оформление транзитных товаров начинается после того, как пограничная станция уведомит соответствующий таможенный орган о ввозе товаров в АР. Процесс перевозки транзитных товаров из пункта ввоза в пункт вывоза проходит под таможенным контролем. Транзитный груз должен быть задекларирован в соответствующем таможенном органе, такое декларирование осуществляется железной дорогой, экспедитором или таможенным брокером. Грузовые отправления, которые не могут быть завершены таможенным оформлением или запрещены к перевозке на территории АР, подлежат возврату в сроки, предусмотренные законодательством.
Если принято решение о возможности перевозки груза, то должностное лицо таможенного органа осуществляет оформление путем проставления штампа на всех экземплярах транзитной декларации, а также на дополнительном экземпляре маршрутного расписания, полученном в таможенные и выездные пограничные пункты пропуска. Контроль за перевозкой транзитных грузов осуществляется в порядке, определяемом Государственным таможенным комитетом.
Наша компания занимается определением таможенных платежей, осуществлением оформления импортных и экспортных операций, проведением таможенной экспертизы, определением классификационных кодов товаров. таможенные услуги представляет нашим клиентам.