Məzuniyyət haqqı necə hesablanmalıdır?
Məzuniyyət haqqı nədir və necə hesablanmalıdır? Qanunvericilik bu barədə hansı hüquqları bizə təqdim edir? Bu yazımızda bu barədə detallı məlumat verməyə çalışacağıq.
Əmək müqaviləsinin tərəflərindən biri kimi hər bir işçinin peşəsindən, vəzifəsindən, əmək müqaviləsinin müddətindən asılı olmayaraq məzuniyyətin müxtəlif növlərindən (əmək məzuniyyəti, sosial məzuniyyət, təhsil və yaradıcılıq məzuniyyəti, ödənişsiz məzuniyyət) istifadə etmək hüququ vardır və bu heç bir halda məhdudlaşdırıla bilməz. Bu məzuniyyət növləri arasında hamımızın ən çox maraqlandığı və dörd gözlə gözlədiyi, bütün tətil və istirahət planımızın asılı olduğu məzuniyyət növü məhz əmək məzuniyyətidir.
Hər il müvafiq iş ili üçün əmək məzuniyyəti təyin edilir. Bir iş ili işçinin işə götürüldüyü gündən etibarən başlamış sayılır və növbəti ilin həmin günü başa çatmış hesab olunur və bir iş ilinə görə yalnız bir dəfə əmək məzuniyyəti verilə bilər.
Əmək məzuniyyətinin müddəti necə tənzimlənir?
Azərbaycan Respublikası Əmək Məcəlləsinin XVII Fəsil, 114-cü maddəsinin 2-ci bəndinə əsasən, işçilərə ödənişli əsas məzuniyyət 21 təqvim günündən az olmayaraq verilməlidir.
AR Əmək Məcəlləsinə görə aşağıdakı fəaliyyət sahələrində çalışan işçilər 30 təqvim günü müddətində ödənişli əsas məzuniyyətdən istifadə etmək hüququna malikdirlər;
• kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalında çalışan işçilər;
• məsul vəzifələrdə (vəzifənin məsulluğu işin xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla işəgötürən tərəfindən müəyyən edilir) qulluq keçən dövlət qulluqçuları, müəssisənin rəhbər işçiləri və mütəxəssisləri;
• xüsusi rejimli tədris müəssisələri istisna olmaqla, tədris müəssisəsində pedaqoji iş aparmayan rəhbər işçilər və inzibati-tədris heyəti işçiləri, habelə məktəbdənkənar uşaq müəssisələrinin rəhbərləri;
• tədris müəssisələrinin metodistləri, baş ustaları, istehsalat təlimi ustaları, təlimatçılar, kitabxanaçılar, laborantlar, emalatxana rəhbərləri, dayələr, dəyişək xidmətçiləri, bədii rəhbərlər;
• elmi dərəcəsi olmayan elmi işçilər;
• həkimlər, orta tibb işçiləri və əczaçılar.
Natamam iş vaxtı (natamam iş həftəsi və ya natamam iş günü) şəraitində işləyən işçilərin əmək məzuniyyəti tam iş vaxtı şəraitində işləyən işçilərə verilən əmək məzuniyyəti müddətində, yerinə yetirdikləri və ya çalışdıqları vəzifəyə uyğun olaraq verilir.
Mövsümi işlərdə fəaliyyət göstərən işçilər üçün nəzərdə tutulan  əsas məzuniyyət, bir qayda olaraq, mövsümün sonunda hər iş ayı üçün iki təqvim günündən az olmayaraq verilir. Əgər iş günü hesab edilməyən bayram günləri əmək məzuniyyəti dövrünə təsadüf edərsə, bu zaman həmin günlər məzuniyyətin təqvim günlərində hesab edilmir və ödənilmir.
İşçi birinci iş ili üçün iş yerində əmək müqaviləsinin bağlandığı andan etibarən ən az  6 ay işləmişsə bu zaman onun ödənişli əsas əmək məzuniyyətindən istifadə etmək hüququ vardır.
Bəs əmək məzuniyyəti necə hesablanır?
Bunun üçün ilk öncə məzuniyyət vaxtı üçün ödənilən orta aylıq əmək haqqını hesablamaq lazımdır. Orta aylıq əmək haqqını məzuniyyətin verildiyi aydan əvvəlki 12 təqvim ayının əmək haqqlarının ədədi ortasını hesablamaqla tapmaq mümkündür. Yəni 12 təqvim ayının əmək haqqı toplanaraq ayların sayına bölünməlidir. Alnan məbləğ isə ayın təqvim günlərinin orta illik miqdarına, yəni 30, 4-ə bölünərək bir günlük əmək haqqı müəyyənləşdirilir. Daha sonra həmin məbləğ məzuniyyət günlərinin sayına vurulur. Əgər işçi 12 aydan az işləmişsə, bu zaman məzuniyyət haqqı faktiki olaraq işlədiyi müddətə əsasən təyin edilərək hesablanır.
Arzuladığınız əmək haqqı 1600 1600 1700 1700 1800 1800 1800
Tarix
Sentyabr
2023
Oktyabr
Noyabr
Dekabr
Yanvar
2024
Fevral
Mart
7 ay ərzində toplam əmək haqqı = 12000
Orta aylıq əmək haqqı = 1200/7=1714.28
Bir günlük əmək haqqı = 1714.28/30.4=56.39
Məzuniyyət haqqı= 56.39×21=1184.21
Məzuniyyət vaxtı üçün müəyyən edilmiş orta əmək haqqı işçiyə məzuniyyətin başlamasına ən gec 3 gün qalmış ödənilməlidir.

How should severance pay be calculated?
What is severance pay and how should it be calculated? What rights does the legislation provide us with this? In this article, we will try to provide detailed information about it.
As one of the parties to the employment contract, every employee has the right to use different types of leave (labor leave, social leave, educational and creative leave, unpaid leave) regardless of their profession, position, and the duration of the employment contract, and this cannot be limited under any circumstances. Among these types of leave, the type of leave that all of us are most interested in and look forward to, on which our entire vacation and recreation plan depends, is the work leave.
Labor leave is set every year for the corresponding working year. A working year is considered to have started from the day of the employee's employment and it is considered to have ended on the same day of the following year, and only one work leave can be granted per working year.
How is the duration of work leave regulated?
to Clause 2 of Chapter XVII, Article 114 of the Labor Code of the Republic of Azerbaijan basically, employees should be given no less than 21 calendar days of paid basic leave.
According to the Labor Code of AR, employees working in the following fields of activity have the right to use paid basic leave for 30 calendar days;
• workers working in the production of agricultural products;
• civil servants, managers and specialists of the enterprise serving in responsible positions (the responsibility of the position is determined by the employer taking into account the characteristics of the work);
• with the exception of special-regime educational institutions, managers and administrative-teaching staff members who do not do pedagogical work in an educational institution, as well as heads of out-of-school children's institutions;
• methodologists of educational institutions, head masters, industrial training masters, instructors, librarians, laboratory assistants, workshop managers, nannies, shift workers, art directors;
• scientific workers without a scientific degree;
• doctors, paramedics and pharmacists.
Labor leave for employees working part-time (part-time work week or part-time work day) is granted during the period of labor leave granted to full-time employees, in accordance with the duties they perform or work for.
The basic leave for seasonal workers is usually given at the end of the season for not less than two calendar days for each working month. If the holidays, which are not considered working days, coincide with the period of work leave, then those days are not counted in the calendar days of the leave and are not paid.
If the employee has worked at the workplace for at least 6 months since the conclusion of the employment contract for the first working year, then he has the right to use the paid basic labor leave.
But how is work leave calculated?
For this, first of all, it is necessary to calculate the average monthly salary paid for the leave period. The average monthly salary can be found by calculating the numerical average of the salaries of the 12 calendar months preceding the month of leave. That is, the wages of 12 calendar months should be collected and divided by the number of months. One day's salary is determined by dividing the received amount by the average annual number of calendar days of the month, that is, 30.4. Then that amount is multiplied by the number of vacation days. If the employee has worked for less than 12 months, then the vacation pay is calculated based on the actual working period.
The salary you want 1600 1600 1700 1700 1800 1800 1800
History
September
2023
October
November
December
January
2024
February
March
Total salary for 7 months = 12000
Average monthly salary = 1200/7=1714.28
One day's salary = 1714.28/30.4=56.39
Graduation fee= 56.39×21=1184.21
The average salary determined for the leave period must be paid to the employee no later than 3 days before the start of the leave.