Mənfəət vergisi nədir? Mənfəət vergisi necə hesablanır?
Hər hansı bir biznesə başlamadan öncə hər kəsi maraqlandıran ən vacib suallardan biri “Görəsən mənim burada qazancım və ya mənfəətim nə olacaq?” sualıdır. Əminik ki, bu sualın cavabını tapan hər kəs növbəti mərhələdə mənfəətə görə hansı faiz dərəcəsində və hansı məbləğdə vergi ödənilməli olduğu, həmçinin hər hansı güzəştlərin olub-olmadığı ilə maraqlanır. Bu yazımızda mənfəət, mənfəət vergisi və onun hesablanması haqqında sizi məlumatlandıracağıq.
Mənfəət və mənfəət vergisi nədir?
Mənfəət dedikdə hər hansı bir müəssisənin gəlirləri ilə  gəlirdən çıxılan xərclər arasında qalan fərq nəzərdə tutulur. Mənfəət vergisi isə həmin mənfəətin Azərbaycan Respublikasının vergi qanunvericiliyinə uyğun olaraq müəyyən edilən faiz dərəcəsinə vurularaq hesablanan vergi növüdür. Vergidən azad edilən gəlirlər bu vergiyə daxil edilmir. Eyni zamanda qeyd edək ki, mühasibat mənfəəti və vergi mənfəəti vardır. Mühasibat mənfəətinin gəlir və xərcləri mühasibat uçotu standartları, vergi mənfəətini müəyyən edən gəlir və xərclər AR vergi qanunvericiliyi ilə müəyyən edilir.
Mənfəət vergisi necə hesablanır?
Mənfəət vergisi ödəyicisi olaraq uçota alınan hüquqi şəxs il ərzində əldə etdiyi mənfəəti ilə gəlirlərinin əldə edilməsindən çəkdiyi xərclərinin fərqinin 20 faizi dərəcəsində mənfəət vergisi ödəməlidir. Bunu sadələşdirilmiş halda aşağıdakı düsturla ifadə edə bilərik:
Mənfəət vergisi = (Gəlirlər-Xərclər) x Vergi dərəcəsi.
Bir müəssisə 2023-cu il üzrə 180.000 manat gəlir əldə edib. Çəkilən xərclər isə 100.000 manat dəyərindədir. O zaman mənfəət = 180.000 -100.000 = 80.000 manat olacaqdır.
AR Vergi Məcəlləsinin Azadolmalar və Güzəştlər barəsindəki 106-cı maddəsinə əsasən bəzi mənfəətlərin qanunla müəyyən edilən hissəsi mənfəət vergisindən azaddır. Yuxarıdakı nümunədə mikrosahibkarlıq fəaliyyətinə görə əldə edilən mənfəətin 75 %-i vergidən azad edilir. Bu zaman:
80.000 x 75% = 60.000 manat
Vergi tutulan hissə:
80.000-60.000 = 20.000 manat
20.000 x 20% = 4.000 manat
Müəssisənin mənfəət vergisi 4.000 manatdır.
Mənfəət vergisinin dəyəri müəssisənin maliyyə nəticəsindən asılıdır.
Azərbaycan Respublikasında qeyri-rezident və rezident müəssisələr, həmçinin sahibkarlıqdan gəlir əldə edən qeyri-kommersiya təşkilatları da mənfəət vergisinin ödəyiciləri hesab olunur.
Qeyri-rezidentin Azərbaycan mənbəyindən və qeyri-rezidentin AR ərazisindəki daimi nümayəndəliyinə aid olmayan gəlirindən vergi tutulması
Qeyri-rezidentin Azərbaycan mənbəyindən əldə edilən gəliri kimi müəyyən olunan və qeyri-rezidentin AR ərazisindəki daimi nümayəndəliyinə aid olmayan gəlirindən ödəmə mənbəyində xərclər çıxılmadan vergi tutulması aşağıdakı qaydada həyata keçirilir:
• Dividend – ödəmə mənbəyindən 10 % dərəcə ilə.
• Faizlər – rezident fiziki şəxsə, qeyri-rezident fiziki şəxsin AR-dakı daimi nümayəndəliyinə və AR-dakı daimi nümayəndəliyi olmayan qeyri-rezidentə, rezident və ya qeyri-rezidentin daimi nümayəndəliyi tərəfindən və ya bu cür nümayəndəliyin adından ödənilən faizlərdən, həmçinin maliyyə lizinqi əməliyyatları üzrə ödənilən ssuda faizlərindən, (gəlir Azərbaycan mənbəyindən əldə edilmişdirsə) qanunda nəzərdə tutulan güzəşt nəzərə alınmaqla ödəmə mənbəyindən 10 % dərəcə ilə
• Rezident müəssisəsinin və yaxud sahibkarın riskin sığortasına və  təkrar sığortasına dair müqaviləyə uyğun sığorta ödəmələri – 4% həcmində
• Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlərarası beynəlxalq rabitə və ya beynəlxalq daşımalar həyata keçirilən zaman rabitə və ya nəqliyyat xidmətləri üçün rezident  müəssisəninvə sahibkarın ödəmələri – 6% həcmində
• Vergi Məcəlləsinin 125.1.1-ci – 125.1.4-cü, 125.1.6-cı – 125.1.8-ci və 125.1-1-ci maddələrində göstərilən gəlirlər xaric, hüquqi şəxslərin və vergi ödəyicisi olan fiziki şəxslərin xidmətlərin göstərilməsindən və ya işlərin görülməsindən əldə edilən gəlirlər və Azərbaycan mənbəyindən əldə olunan digər gəlirlər üzrə ödəmələri – 10% həcmində
• Rezident müəssisəsinin və sahibkarın muzdlu işlə bağlı ödədiyi gəlir
Vergiyə cəlb olunan aylıq gəlir Verginin dərəcəsi
8000 manata qədər 0%
8000 manatdan çox 8000 manatdan çox olan hissənin 14%-i həcmində
• İcarə haqları və royalti – Daşınan və daşınmaz əmlak üçün icarə haqqından, həmçinin rezidentin və qeyri-rezidentin AR-dakı daimi nümayəndəliyinin ödədiyi yaxud onun adından ödənilən royaltidə gəlir Azərbaycan mənbəyindən əldə edilmişdirsə – ödəmə mənbəyindən 14% həcmində
• Lotereyalardan, idman mərc oyunlarından, həmçinin digər yarışlardan və müsabiqələrdən pul şəklində əldə edilən mükafatlardan iştirakla bağlı ödənilən pul vəsaiti çıxıldıqdan sonra qalan məbləğdən – 10% dərəcəsi ilə
Deyilənləri ümumiləşdirsək, hüquqi şəxslərə aid olan mənfəət vergisi tam həcmdə dövlət büdcəsinə, bələdiyyə mülkiyyətində olan təşkilat və müəssisələrin mənfəət vergisi isə bələdiyyə büdcələrinə ödənilir. Eyni zamanda qanunvericiliklə müəyyən olunan müxtəlif azadolmalar və güzəştlər mövcuddur. Bu barədə AR Vergi Məcəlləsinin 106-cı maddəsində göstərilən müddəalarla tanış olaraq ətraflı məlumat ala bilərsiniz.

One of the most important questions that everyone asks before starting any business is "What will be my profit or profit here?" is a question. We are sure that everyone who finds the answer to this question is wondering what interest rate and amount of tax should be paid on the profit at the next stage, as well as whether there are any exemptions. In this article, we will inform you about profit, profit tax and its calculation.
What is profit and gains tax?
Profit is the difference between the income of any enterprise and the expenses deducted from the income. Profit tax is a type of tax calculated by multiplying that profit by the interest rate determined in accordance with the tax legislation of the Republic of Azerbaijan. Tax-exempt income is not included in this tax. At the same time, let's note that there is an accounting profit and a tax profit. Income and expenses of accounting profit are determined by accounting standards, income and expenses that determine tax profit are determined by AR tax legislation.
How is the income tax calculated?
A legal entity registered as an income tax payer must pay income tax at the rate of 20 percent of the difference between the profit it has earned during the year and the expenses it has incurred from obtaining its income. We can express this in a simplified form by the following formula:
Income tax = (Revenues-Expenses) x Tax rate.
An enterprise received 180,000 manat income for 2023. The costs are 100,000 manats. Then the profit will be = 180,000 -100,000 = 80,000 manats.
According to Article 106 of the AR Tax Code on Exemptions and Concessions, the part of certain profits determined by law is exempt from profit tax. In the above example, 75 % of the profit obtained due to micro-entrepreneurial activity is exempted from tax. This time:
80,000 x 75% = 60,000 manats
Taxable portion:
80,000-60,000 = 20,000 manats
20,000 x 20% = 4,000 manats
The profit tax of the enterprise is 4,000 manats.
The cost of profit tax depends on the financial result of the enterprise.
In the Republic of Azerbaijan, non-resident and resident enterprises, as well as non-commercial organizations that receive income from entrepreneurship are also considered payers of profit tax.
Taxation of non-resident's income from Azerbaijani source and non-resident's permanent representation on the territory of Azerbaijan
The non-resident's income, which is defined as the income obtained from the Azerbaijani source and does not belong to the permanent representation of the non-resident in the territory of the Republic of Azerbaijan, is taxed without deducting the expenses at the source in the following manner:
- Dividend – at the rate of 10 % from the payment source.
- Interests - resident to an individual, to a permanent representation of a non-resident individual in AR and to a non-resident without a permanent representation in AR, from interest paid by a resident or non-resident permanent representative office or on behalf of such representative office, as well as from loan interest paid on financial leasing operations, (if the income is obtained from an Azerbaijani source) at the rate of 10 % from the source of payment, taking into account the discount provided by law
- Insurance payments according to the contract on insurance and reinsurance of the resident enterprise or the entrepreneur – in the volume of 4%
- Payments of the resident enterprise and entrepreneur for communication or transport services when other interstate international communication or international transportation is carried out with the Republic of Azerbaijan – in the volume of 6%
- Excluding the income specified in Articles 125.1.1 - 125.1.4, 125.1.6 - 125.1.8 and 125.1-1 of the Tax Code, from the provision of services or the performance of works by legal entities and natural persons who are tax payers payments on received incomes and other incomes received from Azerbaijani sources – in the volume of 10%
-
Income paid by resident enterprise and entrepreneur in connection with wage employment
Monthly taxable income | Tax rate |
Up to 8000 manats | 0% |
More than 8000 manats | 14% of the part over 8000 manats |
- Rents and royalties - If the income from rent for movable and immovable property, as well as royalty paid by or on behalf of the resident and non-resident's permanent representation in the Republic of Azerbaijan, is received from an Azerbaijani source - in the amount of 14% from the source of payment
- From lotteries, sports betting and other contests and competitions from the amount remaining after deducting the money paid for participation from the prizes obtained in the form of money - at the rate of 10%
To sum up what has been said, the profit tax related to legal entities is paid in full to the state budget, and the profit tax of municipally owned organizations and enterprises is paid to the municipal budgets. At the same time, there are various exemptions and concessions defined by legislation. You can get detailed information about this by getting acquainted with the provisions specified in Article 106 of the AR Tax Code.