Vergilərin qoyulması və tutulması dövlət və bələdiyyələrin maliyyə fondlarının formalaşması, bölgüsü və istifadəsindən ibarət olan maliyyə fəaliyyətinin əsas tərkib hissəsidir. Ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı, təhlükəsizliyi və müdafiə qabiliyyətinin təminatı üçün lazım olan və tələb olunan maliyyə ehtiyatlarının vəziyyəti vergitutmadan birbaşa asılıdır.
Bu yazımızda vergi hesabatlarını tərtib edərkən düşünməli olduğunuz önəmli məqamlar, vergi hesabatlarınının təqdim edilməsi və bu zaman yaranan hüquq pozuntularına görə daşıdığınız məsuliyyətlə bağlı ətraflı məlumat verəcəyik.
Vergi hesabatları necə tərtib olunur?
Vergi hesabatlarının və ya bəyannamələrinin tərtib olunması qaydası Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən olunur. Qanunvericiliyə uyğun olaraq vergi ödəyicisinin vergi hesabatının tərtib edilməsi prosesində müstəqil auditor iştirak edərsə, o, vergi hesabatını imzalamalı, möhür vurmalı, öz vergi ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsini göstərməlidir.
Hesabatı bir neçə nəfər tərtibatçı hazırlayarsa, onu baş tərtibatçı imzalayır. Vergi hesabatını vergi ödəyicisi, və ya onun səlahiyyətli nümayəndəsi imzalamalıdır. Vergi ödəyicisi tərəfindən dəqiqləşdirilən və ya vaxtında təqdim edilməyən hesabatlar vergi ödəyicisində səyyar vergi yoxlamasının başlandığı günə qədər təqdim edilə bilər.
Vergilərin ödənilmə və vergi bəyannamələrinin verilmə müddəti necə təyin olunur?
Hər bir vergiyə dair ödənilmə müddətləri qanunvericiliklə müəyyən edilir. Bu müddətin dəyişdirilməsi yalnız Vergi Məcəlləsində müəyyən edilmiş qaydalara uyğun olaraq həyata keçirilir. Vergilərin ödənilmə müddətləri pozulduğu halda hər bir vergi ödəyicisi qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydalara uyğun faiz ödəyir. Vergilərin ödənilməsi müddətləri günlərlə, həftələrlə, dekadalarla, aylarla, rüblərlə, təqvim ili və ya illərlə hesablanan dövrün qurtarması ilə, həmçinin edilməli olan hərəkət və yaxud baş verməli olan hadisə göstərilməklə müəyyən olunur.
Vergi ödəyicisi vergi hesabatı dövrü qurtardıqdan sonra 3 il müddətində ondan düzgün tutulmamış faiz, vergi və maliyyə sanksiyalarının hesablanmasını, artıq ödənilmiş məbləğinin qaytarılmasını və ya əvəzləşdirilməsini 5 il müddətində tələb etmək hüququna malikdir.
Bəyannamələrin verilmə müddəti hər bir vergi növündə fərqlidir. Məsələn, aksiz vergisinin bəyannaməsi hesabat dövründən sonrakı ayın 20-dən gec olmayaraq təqdim edilməlidir. Bəyannamələrin verilmə müddətləri ilə bu linkə keçid edərək məlumat ala bilərsiniz.
Vergi hesabatı hansı hallarda qəbul edilmir?
Könüllü vergi açıqlaması zamanı təqdim edilmiş hesabat üzrə yalnız hesablanmış vergi məbləği büdcəyə ödənilir. Vergi hesabatları və ya bəyannamələri vaxtında təqdim edilməzsə, bu zaman vergi orqanları tərəfindən tədbirlər görülür. Hesabatların elektron sənəd formasına uyğun olaraq göndərilməsi müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilən qaydada həyata keçirilir.
AR Vergi Məcəlləsinə əsasən vergi hesabatı aşağıdakı hallarda qəbul edilmir:
- Vergi ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsi (VÖEN) göstərilmədikdə və ya səhv göstərildiyi halda
- Vergi dövrü əks olunmadığı halda
- Vergi ödəyicisi olan hüquqi şəxs tərəfindən kağız daşıyıcı vasitəsi ilə verilən vergi hesabatı imzalanmadığı, möhürlə təsdiq olunmadığı halda
- Vergi ödəyicisi olan fiziki şəxs tərəfindən vergi hesabatı imzalanmadığı halda;
- Vergi ödəyicisi olan hüquqi və fiziki şəxslər tərəfindən elektron sənəd formasında göndərilən vergi hesabatı müvafiq qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olmadığı halda.
Vergi hesabatının və ya bəyannaməsinin təqdim edilməsi ilə bağlı hüquq pozuntularına görə necə məsuliyyət daşıyırıq?
Azərbaycan Respublikasının vergi qanunvericiliyinə uyğun olaraq vergi hesabatlarının və ya digər məlumatların təqdim edilməsi ilə bağlı hüquq pozuntuları aşkarlanarsa, bu zaman vergi ödəyicilərinə müəyyən məbləğlərdə maliyyə sanksiyaları tətbiq edilə bilər:
- Hesabat dövrü üzrə vergi tutulan və ya vergiyə cəlb edilməyən əməliyyatlar aparan vergi ödəyicisi tərəfindən heç bir əsas olmadan vergi hesabatının müəyyən olunan müddətdə təqdim edilməməsinə görə – 40 manat
- Vergi məcəlləsinin 16.9-cu maddəsində (transmilli şirkətlər qrupuna daxil olan və AR-in rezidenti olan müəssisə ilə bağlı) göstərilən hesabatın müəyyən edilən müddətdə, formada və qaydada təqdim edilməməsinə görə – 10000manat
- Vergi ödəyicisi vergilər, faizlər və maliyyə sanksiyaları üzrə borclarını göstərilən müddət ərzində ödəmədikdə vergi orqanı aktivləri barədə məlumatın 10 gün müddətində təqdim edilməsini tələb edə bilər. Nəzərdə tutulan məlumatı əsas olmadan müəyyən edilən müddətdə təqdim etməyən vergi ödəyicisinə – 100 manat
- Mühasibat uçotu sənədləri, elektron və ya kağız formatda məlumatlar 5 ildən az olmamaqla qanunla müəyyən edilmiş müddətdə saxlanmalıdır. Əgər üzürlü səbəb olmadan saxlanılmazsa – 1000 manat
- kiçik və mikro sahibkarlıq subyektləri istisna olmaqla, istehsal olunan məhsulun vahidinə tələb olunan material və xammal sərfi normaları barədə məlumatı hər il yanvar ayının 31-dək elektron qaydada vergi orqanına təqdim edilməlidir. Müəyyən edilən müddətdə təqdim edilməzsə, yaxud təqdim edilmiş məlumat təhrif olunarsa – 1000 manat
Yuxarıda qeyd olunan və qanunvericilikə müəyyən olunan digər hüquq pozuntuları hallarının yaranmaması üçün şirkətimiz tərəfindən göstərilən xidmətlərdən (vergilərin vaxtında ödənilməsi və bəyannamələrin müəyyən edilən formada, qaydada və vaxtında verilməsi ilə bağlı) yararlana bilərsiniz.

Imposition and collection of taxes is the main component of the financial activity, which consists of the formation, distribution and use of financial funds of the state and municipalities. The state of financial resources necessary and required to ensure the country's socio-economic development, security and defense capability directly depends on taxation.
In this article, we will provide detailed information about the important points that you should consider when preparing tax reports, the submission of tax reports and your responsibility for legal violations that arise at this time.
How are tax reports prepared?
Preparation of tax reports or declarations the procedure is determined by the Tax Code. In accordance with the legislation, if an independent auditor participates in the process of preparing a tax return of a taxpayer, he must sign the tax return, stamp it, and indicate his taxpayer's identification number.
If the report is prepared by several developers, it is signed by the main developer. The tax report must be signed by the taxpayer or his authorized representative. Taxpayer reports that have been clarified or not submitted on time can be submitted to the taxpayer until the day of the mobile tax audit.
How is the deadline for paying taxes and filing tax returns determined?
Payment terms for each tax are determined by legislation. Changing this period is carried out only in accordance with the rules established in the Tax Code. Tax payment terms in case of violation, each taxpayer pays interest according to the rules established by the legislation. Tax payment periods are determined by the end of the period calculated in days, weeks, decades, months, quarters, calendar years or years, as well as by indicating the action to be taken or the event to occur.
The taxpayer has the right to request the calculation of incorrectly collected interest, tax and financial sanctions, the return or compensation of the already paid amount within 5 years after the end of the tax reporting period.
The term of submission of declarations It is different for each type of tax. For example, the excise tax declaration must be submitted no later than the 20th of the month following the reporting period. With the deadlines for submission of declarations to this link you can get information by switching.
In what cases is the tax report not accepted?
Only the calculated tax amount is paid to the budget according to the report submitted during the voluntary tax disclosure. If tax reports or declarations are not submitted on time, measures are taken by the tax authorities. The sending of reports in accordance with the electronic document form is carried out in the manner determined by the relevant executive authority.
According to the AR Tax Code, the tax report is not accepted in the following cases:
- If the Taxpayer Identification Number (TIN) is not provided or is provided incorrectly
- Unless the tax period is reflected
- Unless the tax report submitted by a legal entity that is a taxpayer is signed or certified with a seal
- If the tax report is not signed by an individual who is a taxpayer;
- In the event that the tax report sent by legal and natural persons who are taxpayers in the form of an electronic document does not comply with the requirements of the relevant legislation.
How are we liable for delinquencies related to filing a tax report or return?
In accordance with the tax legislation of the Republic of Azerbaijan, if legal violations related to the submission of tax reports or other information are detected, then certain amounts of financial sanctions may be applied to taxpayers:
- For non-submission of the tax report within the specified period by the taxpayer conducting taxable or non-taxable operations for the reporting period - 40 manats
- Due to failure to submit the report specified in Article 16.9 of the Tax Code (regarding the enterprise that is part of the group of multinational companies and is a resident of AR) in the specified time, form and manner - 10000manats
- If the taxpayer does not pay his debts for taxes, interests and financial sanctions within the specified period, the tax authority may request the submission of information on assets within 10 days. To the taxpayer who does not provide the intended information within the specified period without reason - 100 manats
- Accounting documents, information in electronic or paper format must be kept for a period determined by law, not less than 5 years. If it is not kept without a valid reason - 1000 manats
- with the exception of small and micro business entities, information on the required material and raw material consumption norms per unit of manufactured product must be submitted electronically to the tax authority by January 31 of each year. If it is not submitted within the specified period, or if the submitted information is distorted - 1000 manats
You can take advantage of the services provided by our company (related to the timely payment of taxes and the submission of declarations in the specified form, manner and time) in order to avoid the occurrence of the above-mentioned and other violations of law.