Əsas mühasibatlıq xidmətləri hansılardır?
Əsas mühasibatlıq xidmətləri hansılardır? Bu barədə danışmaq üçün öncə “mühasibatlıq xidmətləri nədir?” və “bu xidmətləri hansı yollarla almaq və həyata keçirmək mümkündür?” kimi sualları cavablamaq lazımdır. Bu yazımızda bu sualların cavabını aydınlaşdıracağıq.
Biznesinizi böyütmək üçün ilk addım maliyyə tənzimlənmələri və planlanmalarınızı düzgün həyata keçirməkdir. Xüsusilə də biznes sahibi bu xidmətləri həyata keçirmək üçün lazım olan bilik və bacarığa malik deyilsə, həm öz xərc və gəlirlərini izləmək üçün, həm də öz fəaliyyətini qanunvericiliyə uyğun olaraq həyata keçirmək üçün bu ximətlərin nə olduğunu və onların vacibliyini anlamalıdır. Bunu da qeyd edək ki, bu xidmət iki şəkildə həyata keçirilə bilər:
1. Müəssisənizin mühasibatlıq xidmətləri rəhbərliyə tabe olan mühasibatlıq, mərkəzləşdirilmiş mühasibatlıq, müqavilələr əsasında xidmət göstərən mühasiblər və sərbəst fəaliyyət göstərən mühasiblər tərəfindən;
2. Autsorsinq xidmətlərindən (kənar mənbədən istifadə) istifadə etməklə. Yəni mühasibatlıq xidmətlərini sizə təklif edən şirkətlərin ximətlərindən yararlanaraq.
Hansı müasibatlıq xidmətləri vardır?
Aşağıda əsas mühasibatlıq xidmətlərindən bəziləri haqqında məlumat verilmişdir:
1. Şirkətin yaradılması və idarəsi ilə bağlı konsultasiya xidmətləri.
Qanunvericilikdə şirkət qurmağın müxtəlif təşkilati-hüquqi formaları möcuddur. Biznesə başlamaq üçün ən əlverişli və ən uyğun təşiklati-hüquqi formalar, onların üstünlükləri və çətinlikləri, bu prosedurların qanunvericilik tələbləri ilə bağlı məsləhətlər əsas mühasibat xidmətlərindən hesab olunur. Birinci mərhələdə bunlar haqqında məlumat almaq və bilik sahibi olmaq tələb olunur. Sonrakı mərhələ isə şirkətinizin idarəsi ilə bağlı olan yol xəritəsidir. Bu xidmətlərdən istifadə edərək 10 ildə gedəcəyiniz yolu 5 ildə qət edə bilərsiniz.
2. Mühasibat uçotu və audit xidmətləri.
Mühasibat uçotu – idarənin maliyyə hərəkətlərini müəyyən edən, onları şaxələndirən, sinfləndirən, xüsusiləşdirən və bütün bunları hesabata çevirə bilən bir elmdir. Müəssisənin hazırkı vəziyyəti və gələcəyi ilə bağlı məlumatlar, məsuliyyətlərin bölüşdürülməsi prosesleri, şirkətlə maraqlanan kənar istifadəçilərə – investor və səhmdarlara şirkətin dividend ödəmə qabiliyyəti haqqında məlumatların verilməsi kimi vacib əməliyyatlar mühasibat uçotu sistemi ilə müəyyənləşdirilir. Eyni zamanda auditorlar tərəfindən maliyyə məlumatlarının reallığa uyğunluğunu müəyyənləşdirmək məqsədilə maliyyə xidmətləri həyata keçirilir. Bunun üçün şirkətin maliyyə məlumatlarına ehtiyac duyulur.
3. Mənfəət təhlili xidmətləri.
Hər bir sahibkar şirkətinin gəlir və xərclərinin mənfəət və ya qazancı arasındakı asılılığı təhlil edərək hazırkı strategiyaların nə qədər faydalı olub-olmadığını, həmçinin gələcək fəaliyyətində lazım olduğu halda strategiya dəyişikliyinə ehtiyac olub-olmadığını müəyyənləşdirə bilər. Həmçinin strateji təkliflər irəli sürülə bilər. Bu proses şirkətin gələcək naliyyətlərinin artması və ölçülməsi prosesində əsas meyarlardan biridir.
4. Vergi planlaşdırılması xidmətləri.
Bu xidmətlərə şirkətin fəaliyyəti dövründə vergilərin vaxtında ödənilməsi, vergi hesabatlarının tərtib olunması, gecikməsinin qarşının alınması və ya gecikdiyi halda tətbiq olunan hər hansı cərimə və sanksiyaların tətbiq edilməsi halında hüquqi xidmətlərin göstərilməsi xidmətləri daxildir.
Mühasibatlıq xidmətləri nə üçün lazımdır?
Əgər kiçik və ya böyük miqyaslı bir iş sahibisinizsə qarşınızda duran əsas məsələ ilkin mərhələdə öz biznesiniz stabilliyini qorumaq və onu böyütməkdir. Bunun üçün bütün iş yükü sizin ve komandanızın üzərinə düşsə də hesabatların vaxtında və düzgün hazırlanması, vergilərlə bağlı hər hansı bir borc və ya  cərimələrin yaranması halları və gecikmənin qarşısının alınması, ümumiyyətlə bütün maliyyə planlanmasının həyata keçirilməsi və planlamaya düzgün nəzarətin həyata keçirilməsi üçün sizə əlavə huquqi xidmətlərin göstərilməsi mühasibatlıq xidməti təklif edən şirkətlər vasitəsilə həyata keçirilir. Şirkətimizin sizə təklif etdiyi yuxarıda göstərilən və digər bütün növ mühasibatlıq xidmətlərindən yararlanmaq üçün bizə müraciət edə bilərsiniz.

Каковы основные бухгалтерские услуги?
Каковы основные бухгалтерские услуги? Чтобы поговорить об этом, сначала «что такое бухгалтерские услуги?» и «как можно приобрести и реализовать эти услуги?» вам нужно ответить на такие вопросы, как В этой статье мы разъясним ответ на эти вопросы.
Первым шагом к развитию вашего бизнеса является правильное финансовое обеспечение и планирование. Особенно если владелец бизнеса не обладает необходимыми знаниями и навыками для выполнения этих услуг, он должен понимать, что это за услуги и их важность, как для контроля своих расходов и доходов, так и для ведения своей деятельности в соответствии с законодательством. Обратите внимание, что данную услугу можно выполнить двумя способами:
1. Бухгалтерские услуги вашей компании - это управленческий учет, централизованный учет, бухгалтеры по контракту и бухгалтеры-фрилансеры;
2. Использование услуг аутсорсинга. То есть воспользовавшись услугами компаний, которые предлагают вам бухгалтерские услуги.
Какие бухгалтерские услуги доступны?
Ниже представлена информация о некоторых основных бухгалтерских услугах:
1. Консалтинговые услуги, связанные с созданием и управлением компанией.
Законодательством предусмотрены различные организационно-правовые формы создания общества. Основными бухгалтерскими услугами считаются наиболее удобные и подходящие организационно-правовые формы открытия бизнеса, их преимущества и сложности, а также консультации по законодательным требованиям этих процедур. На первом этапе требуется получить о них информацию и обладать знаниями. Следующий этап – это дорожная карта, связанная с управлением вашей компанией. Воспользовавшись этими услугами, вы сможете за 5 лет путешествовать так, как путешествовали бы за 10 лет.
2. Бухгалтерские и аудиторские услуги.
Бухгалтерский учет – наука, которая определяет финансовые действия администрации, диверсифицирует, классифицирует, специализирует их и может превратить все это в отчет. Важные операции, такие как информация о текущем состоянии и будущем предприятия, процессы распределения ответственности, предоставление информации о способности компании выплачивать дивиденды заинтересованным в компании внешним пользователям - инвесторам и акционерам - определяются системой учета. В то же время аудиторы предоставляют финансовые услуги с целью определения достоверности финансовой информации. Для этого необходима финансовая информация компании.
3. Услуги по анализу рентабельности.
Каждый предприниматель может проанализировать соотношение прибыли и убытков доходов и расходов своей компании и определить, насколько полезны текущие стратегии, а также есть ли необходимость изменения стратегии в будущем. Также могут быть сделаны стратегические предложения. Этот процесс является одним из главных критериев в процессе увеличения и измерения будущих достижений компании.
4. Услуги по налоговому планированию.
Эти услуги включают в себя своевременную уплату налогов в ходе деятельности компании, подготовку налоговой отчетности, предотвращение просрочки или предоставление юридических услуг в случае наложения штрафов и санкций, применяемых в случае просрочки.
Зачем нужны бухгалтерские услуги?
Независимо от того, являетесь ли вы владельцем малого или крупного бизнеса, основной задачей, стоящей перед вами, является сохранение стабильности вашего бизнеса на начальном этапе и его развитие. Для этого, хотя вся нагрузка ложится на вас и вашу команду, мы даем вам дополнительные права вовремя и правильно готовить отчеты, предотвращать возникновение долгов или штрафов, связанных с налогами и просрочками, и в целом осуществлять все финансовое планирование и надлежащий контроль планирования. осуществляется через компании, предлагающие бухгалтерские услуги. Вы можете обратиться к нам, чтобы воспользоваться вышеперечисленными и другими видами бухгалтерских услуг, предлагаемых нашей компанией.