Əsas mühasibatlıq xidmətləri hansılardır?
Əsas mühasibatlıq xidmətləri hansılardır? Bu barədə danışmaq üçün öncə “mühasibatlıq xidmətləri nədir?” və “bu xidmətləri hansı yollarla almaq və həyata keçirmək mümkündür?” kimi sualları cavablamaq lazımdır. Bu yazımızda bu sualların cavabını aydınlaşdıracağıq.
Biznesinizi böyütmək üçün ilk addım maliyyə tənzimlənmələri və planlanmalarınızı düzgün həyata keçirməkdir. Xüsusilə də biznes sahibi bu xidmətləri həyata keçirmək üçün lazım olan bilik və bacarığa malik deyilsə, həm öz xərc və gəlirlərini izləmək üçün, həm də öz fəaliyyətini qanunvericiliyə uyğun olaraq həyata keçirmək üçün bu ximətlərin nə olduğunu və onların vacibliyini anlamalıdır. Bunu da qeyd edək ki, bu xidmət iki şəkildə həyata keçirilə bilər:
1. Müəssisənizin mühasibatlıq xidmətləri rəhbərliyə tabe olan mühasibatlıq, mərkəzləşdirilmiş mühasibatlıq, müqavilələr əsasında xidmət göstərən mühasiblər və sərbəst fəaliyyət göstərən mühasiblər tərəfindən;
2. Autsorsinq xidmətlərindən (kənar mənbədən istifadə) istifadə etməklə. Yəni mühasibatlıq xidmətlərini sizə təklif edən şirkətlərin ximətlərindən yararlanaraq.
Hansı müasibatlıq xidmətləri vardır?
Aşağıda əsas mühasibatlıq xidmətlərindən bəziləri haqqında məlumat verilmişdir:
1. Şirkətin yaradılması və idarəsi ilə bağlı konsultasiya xidmətləri.
Qanunvericilikdə şirkət qurmağın müxtəlif təşkilati-hüquqi formaları möcuddur. Biznesə başlamaq üçün ən əlverişli və ən uyğun təşiklati-hüquqi formalar, onların üstünlükləri və çətinlikləri, bu prosedurların qanunvericilik tələbləri ilə bağlı məsləhətlər əsas mühasibat xidmətlərindən hesab olunur. Birinci mərhələdə bunlar haqqında məlumat almaq və bilik sahibi olmaq tələb olunur. Sonrakı mərhələ isə şirkətinizin idarəsi ilə bağlı olan yol xəritəsidir. Bu xidmətlərdən istifadə edərək 10 ildə gedəcəyiniz yolu 5 ildə qət edə bilərsiniz.
2. Mühasibat uçotu və audit xidmətləri.
Mühasibat uçotu – idarənin maliyyə hərəkətlərini müəyyən edən, onları şaxələndirən, sinfləndirən, xüsusiləşdirən və bütün bunları hesabata çevirə bilən bir elmdir. Müəssisənin hazırkı vəziyyəti və gələcəyi ilə bağlı məlumatlar, məsuliyyətlərin bölüşdürülməsi prosesleri, şirkətlə maraqlanan kənar istifadəçilərə – investor və səhmdarlara şirkətin dividend ödəmə qabiliyyəti haqqında məlumatların verilməsi kimi vacib əməliyyatlar mühasibat uçotu sistemi ilə müəyyənləşdirilir. Eyni zamanda auditorlar tərəfindən maliyyə məlumatlarının reallığa uyğunluğunu müəyyənləşdirmək məqsədilə maliyyə xidmətləri həyata keçirilir. Bunun üçün şirkətin maliyyə məlumatlarına ehtiyac duyulur.
3. Mənfəət təhlili xidmətləri.
Hər bir sahibkar şirkətinin gəlir və xərclərinin mənfəət və ya qazancı arasındakı asılılığı təhlil edərək hazırkı strategiyaların nə qədər faydalı olub-olmadığını, həmçinin gələcək fəaliyyətində lazım olduğu halda strategiya dəyişikliyinə ehtiyac olub-olmadığını müəyyənləşdirə bilər. Həmçinin strateji təkliflər irəli sürülə bilər. Bu proses şirkətin gələcək naliyyətlərinin artması və ölçülməsi prosesində əsas meyarlardan biridir.
4. Vergi planlaşdırılması xidmətləri.
Bu xidmətlərə şirkətin fəaliyyəti dövründə vergilərin vaxtında ödənilməsi, vergi hesabatlarının tərtib olunması, gecikməsinin qarşının alınması və ya gecikdiyi halda tətbiq olunan hər hansı cərimə və sanksiyaların tətbiq edilməsi halında hüquqi xidmətlərin göstərilməsi xidmətləri daxildir.
Mühasibatlıq xidmətləri nə üçün lazımdır?
Əgər kiçik və ya böyük miqyaslı bir iş sahibisinizsə qarşınızda duran əsas məsələ ilkin mərhələdə öz biznesiniz stabilliyini qorumaq və onu böyütməkdir. Bunun üçün bütün iş yükü sizin ve komandanızın üzərinə düşsə də hesabatların vaxtında və düzgün hazırlanması, vergilərlə bağlı hər hansı bir borc və ya  cərimələrin yaranması halları və gecikmənin qarşısının alınması, ümumiyyətlə bütün maliyyə planlanmasının həyata keçirilməsi və planlamaya düzgün nəzarətin həyata keçirilməsi üçün sizə əlavə huquqi xidmətlərin göstərilməsi mühasibatlıq xidməti təklif edən şirkətlər vasitəsilə həyata keçirilir. Şirkətimizin sizə təklif etdiyi yuxarıda göstərilən və digər bütün növ mühasibatlıq xidmətlərindən yararlanmaq üçün bizə müraciət edə bilərsiniz.

What are the main accounting services? To talk about this, first "what are accounting services?" and "how can these services be purchased and implemented?" you need to answer questions like In this article, we will clarify the answer to these questions.
The first step to growing your business is getting your financial arrangements and planning right. Especially if the business owner does not have the necessary knowledge and skills to perform these services, he must understand what these services are and their importance, both to monitor his expenses and income, and to conduct his activities in accordance with the law. Note that this service can be performed in two ways:
- Your company's accounting services are managed accounting, centralized accounting, contract accountants and freelance accountants;
- Using outsourcing services. That is, by taking advantage of the services of companies that offer you accounting services.
Below is information on some of the main accounting services:
1. Consulting services related to the creation and management of the company.
There are various organizational and legal forms of establishing a company in the legislation. The most convenient and most suitable organizational-legal forms for starting a business, their advantages and difficulties, and advice on the legislative requirements of these procedures are considered to be the main accounting services. In the first stage, it is required to get information about them and have knowledge. The next stage is the road map related to the management of your company. By using these services, you can travel in 5 years the way you would go in 10 years.
2. Accounting and auditing services.
Accounting is a science that determines the financial actions of the administration, diversifies, classifies, and specializes them and can turn all this into a report. Important operations such as information about the current state and future of the enterprise, processes of distribution of responsibilities, providing information about the company's ability to pay dividends to external users interested in the company - investors and shareholders - are determined by the accounting system. At the same time, auditors provide financial services in order to determine the accuracy of financial information. For this, the financial information of the company is needed.
3. Profitability analysis services.
Each entrepreneur can analyze the relationship between the profit and loss of his company's income and expenses, and determine how useful the current strategies are, as well as whether there is a need for a strategy change in the future. Strategic proposals can also be made. This process is one of the main criteria in the process of increasing and measuring the future achievements of the company.
4. Tax planning services.
These services include timely payment of taxes during the company's activity, preparation of tax reports, prevention of delay or providing legal services in case of any fines and sanctions applied in case of delay.
Why do you need accounting services?
Whether you are a small or large-scale business owner, the main issue before you is to maintain the stability of your business at the initial stage and grow it. For this, although the entire workload falls on you and your team, we give you additional rights to prepare reports on time and correctly, prevent any debt or fines related to taxes and delay, and generally implement all financial planning and proper planning control. rendering is carried out through companies that offer accounting services. You can contact us to take advantage of the above and other types of accounting services offered by our company.