Səyyar vergi yoxlaması bilavasitə vergi ödəyicisinin öz sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirdiyi ərazidə aparılır. Səyyar vergi yoxlaması zamanı vergi orqanlarının əldə etdiyi məlumatlar kənar mənbələrdən – kütləvi informasiya vasitələrdindən, maliyyə orqanlarından, banklardan, həmçinin müxtəlif nəzarət orqanlarından əldə edilən məlumatlar əsasında araşdırılır.
Səyyar vergi yoxlamasının hansı formaları var?
Səyyar vergi yoxlamasının 2 forması vardır. Növbəti və növbədənkənar.
Növbəti səyyar vergi yoxlaması keçirildikdə, vergi orqanı vergi ödəyicisinə yoxlamanın başlanmasından ən az 15 gün öncə yazılı bildiriş göndərir. (növbədənkənar yoxlama zamanı belə bir bildiriş göndərilmir) Göndərilən bildirişdə vergi ödəyicisinin və vergi orqanının hüquq və vəzifələri, həmçinin yoxlamanın əsası və tarixi göstərilir. Növbəti səyyar vergi yoxlaması bir təqvim ili ərzində bir dəfə keçirilir. Yoxlamasının müddəti 30 iş günündən çox ola bilməz. Müstəsna hallarda, yuxarı vergi orqanının qərarına uyğun olaraq bu müddət 90 iş gününə qədər artırıla bilər.
Növbədənkənar səyyar vergi yoxlaması vergi orqanları tərəfindən aşağıda göstərilən hallarda keçirilə bilər:
- vergi hesabatı sənədləri müəyyən edilmiş müddətdə təqdim edilmədikdə; (həmçinin vergi orqanının xəbərdarlığından sonra)
- vergi yoxlaması zamanı tərtib edilmiş aktda təhrif olunmuş və ya dürüst olmayan hər hansı məlumatlar aşkar edildikdə
- artıq ödənilmiş maliyyə sanksiyaları, vergilər və faizlərin qaytarılması barədə vergi ödəyicisinin ərizəsi daxil olduqda;
- vergi ödəyicisinin gəlirlərinin, həmçinin vergitutma obyektinin gizlədilməsi və ya azaldılması halları müəyyən edildikdə;
- məhkəmənin və yaxud hüquq mühafizə orqanlarının yoxlamaların keçirilməsi haqqda qərarı olduqda;
- vergi ödəyicisi olan hüquqi şəxsin ləğv edilməsi və ya yenidən təşkil edilməsi, həmçinin fiziki şəxsin hüquqi şəxs yaratmadan fəaliyyətinə xitam verilməsi ilə bağlı müraciəti olduqda;
- vergi ödəyicisi riskli vergi ödəyicisi olduğu halda;
- əvvəlki səyyar vergi yoxlaması ilə yoxlanılan dövr əhatə edilməklə yuxarı vergi orqanının qərarı əsasında;
Səyyar vergi yoxlaması necə həyata keçirilir?
Səyyar vergi yoxlaması keçirən vergi orqanının vəzifəli şəxsləri öz xidməti vəsiqələrini, vergi orqanının rəhbərinin yoxlamanın keçirilməsi haqqında qərarını və ya məhkəmənin qərarını vergi ödəyicisinə təqdim etməlidir. Yalnız bundan sonra sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirməsi üçün istifadə edilən əraziyə daxil ola bilərlər. Əgər ərazi yaşayış sahəsi olarsa orada yaşayan fiziki şəxslərin iradəsinə zidd olaraq sahəyə daxil olunmasına yol verilmir. Bu hal yaşanarsa bu zaman akt tərtib edilir. Akta əsasən vergi orqanının qanunla nəzərdə tutalan qaydada ödənilməli olan vergi məbləğini müəyyənləşdirmək hüququ vardır. Əgər vergi ödəyicisi aktı imzalamaqdan imtina edərsə, bu, aktda qeyd edilir və aktın surəti ödəyiciyə təqdim edilir. Qeyri-qanuni maneçilik halları aşkarlandığı zaman qanun pozuntusu olaraq qeydə alınır və vergi ödəyicisi məsuliyyətə cəlb olunur.
Vergi nəzarəti tədbirləri ilə bağlı vergi ödəyicisinin binalarına, ərazilərinə, nəqliyyat vasitələrinə, habelə əşyalarına və sənədlərinə baxış keçirilən zaman aşkar olunmuş pozuntular protokolla rəsmiləşdirilir və foto və ya video çəkilişdən istifadə olunur. Lakin bu çəkilişlər üçüncü şəxslərə vergi ödəyicisinin yazılı razılığı olmadan açıqlana bilməz. Foto və ya videolardan yalnız vergi qanunvericiliyinin pozulması hallarının sübut edilməsi üçün məhkəmə və ya inzibati icraat çərçivəsində istifadəyə icazə verilir.
Səyyar vergi yoxlaması üçün sənədlərin tələb edilmə müddətləri
Səyyar vergi yoxlamasını həyata keçirən vergi orqanının vəzifəli şəxsi tərəfindən vergi ödəyicisinə göndərilən bildirişlə yanaşı yoxlama üçün lazım olan sənədlər, həmçinin electron fayllar tələb edilə bilər. Sənədlər və ya elektron fayllar 15 iş günü müddətində vergi orqanına tələbə uyğun olaraq təqdim etməlidir.
Vergilərin hesablanmasına təsir edən və yoxlama dövründə təqdim edilən sənədlərdən fərqli sənədlər isə əlavə vergi yoxlamasının təyin edildiyi gündən 30 iş günü ərzində təqdim edilməlidir.
Operativ vergi nəzarəti tədbirlərinin keçirilməsi zamanı sənədlərin və ya elektron faylların verilməsi haqqında tələb yönəldilən şəxs həmin sənədləri və elektron faylları 1 iş günü müddətində təqdim etməlidir.

What is a mobile tax audit?
Mobile tax inspection is carried out directly in the territory where the taxpayer carries out his entrepreneurial activity. During the mobile tax inspection, the information obtained by the tax authorities is examined on the basis of the information obtained from external sources - mass media, financial institutions, banks, as well as from various control bodies.
What are the forms of mobile tax inspection?
Mobile tax auditof 2 has a form. Next and extraordinary.
The next mobile tax audit when it is held, the tax authority sends a written notification to the taxpayer at least 15 days before the start of the audit. (such notification is not sent during off-duty inspection) The sent notification indicates the rights and duties of the taxpayer and the tax authority, as well as the basis and date of the inspection. The next mobile tax audit is held once in a calendar year. The duration of the inspection cannot exceed 30 working days. In exceptional cases, according to the decision of the higher tax authority, this period can be extended up to 90 working days.
Off-duty mobile tax audit may be held by tax authorities in the following cases:
• if the tax report documents are not submitted within the specified period; (also after notification of the tax authority)
• if any distorted or dishonest information is found in the act drawn up during the tax audit
• when a taxpayer's application for refund of already paid financial sanctions, taxes and interest is received;
• when cases of concealment or reduction of the taxpayer's income, as well as the object of taxation, are determined;
• if there is a decision of the court or law enforcement agencies to conduct inspections;
• in the case of a request for liquidation or reorganization of a legal entity that is a tax payer, as well as termination of activity of an individual without creating a legal entity;
• if the taxpayer is a risky taxpayer;
• on the basis of the decision of the higher tax authority covering the audited period with the previous mobile tax audit;
How is a mobile tax audit performed?
Officials of the tax authority conducting a mobile tax inspection must present their service cards, the decision of the head of the tax authority on conducting the inspection or the court's decision to the taxpayer. Only after that they can enter the territory used for entrepreneurial activities. If the area is a residential area, it is not allowed to enter the area against the will of natural persons living there. If this happens, the act is drawn up. According to the act, the tax authority has the right to determine the amount of tax to be paid in accordance with the law. If the taxpayer refuses to sign the deed, this is noted in the deed and a copy of the deed is provided to the taxpayer. When cases of illegal obstruction are detected, they are registered as a violation of the law and the taxpayer is held liable.
Violations discovered during the inspection of the taxpayer's buildings, territories, vehicles, as well as belongings and documents related to tax control measures are formalized with a protocol and photo or video recording is used. However, these recordings cannot be disclosed to third parties without the written consent of the taxpayer. Photos or videos are allowed to be used only within the framework of judicial or administrative proceedings to prove cases of tax law violations.
Requirement of documents for mobile tax inspection deadlines
In addition to the notification sent to the taxpayer by the official of the tax authority conducting the mobile tax inspection, documents necessary for the inspection, as well as electronic files, may be requested. Documents or electronic files must be submitted to the tax authority as requested within 15 working days.
Documents that affect the calculation of taxes and are different from those submitted during the inspection period must be submitted within 30 working days from the date of the additional tax inspection.
During operational tax control measures, a person to whom a request is made to provide documents or electronic files must submit those documents and electronic files within 1 working day.