Yəqin ki, ətrafınızda ISO sertifikatı alan bir çox müəssisə tanıyırsınız və bəlkə də siz də öz biznesinizi qurarkən xidmətinizin keyfiyyətini təsdiqləyəcək ISO sertifikatları almaq barədə düşünmüsünüz. Bəs bunu necə etmək lazımdır? Bu yazımızda sizə bu haqda məlumat verəcəyik.
ISO sertifikatı nədir?
ISO sertifikatı hər hansı bir təşkilat və ya müəssisənin beynəlxalq standartlara uyğunluq səviyyəsini müəyyən edən sertifikatdır. Bu sertifikat müəssisə və ya təşkilat daxilindəki idarəetmə proseslərinin yaxşılaşdırılmasına xidmət göstərilməsini təmin edir. ISO sertifikatını audit təşkilatı tərəfindən həyata keçirilən proses olaraq da düşünə bilərik. Səlahiyyətli auditor tərəfindən ISO standartlarında audit apardığı və bunun nəticəsində həmin müəssisənin tələblərə uyğunluğunu təsdiq edilir. Bununla da idarəetmə sistemi ilə yanaşı, istehsal prosesi, həmçinin xidmət və ya sənədləşmə proseslərinin də keyfiyyət təminatı və standartlaşma üçün tələblərə uyğun olduğu göstərilir. Uyğunluq halında ümumi keyfiyyət prinsiplərini müəyyən edən fərqli ölkələrin nümayəndələrinin üzvü olduğu ISO Beynəlxalq Standartlaşdırma Təşkilatı tərəfindən setifikat verilir. Bu təşkilat müstəqil, qeyri-hökumət, beynəlxalq təşkilatdır. ISO sertifikatları enerji idarəçiliyi, sosial məsuliyyət- ətraf mühit, qida, iş sağlamlığı kimi daha xüsusi məsələlərdə keyfiyyəti yüksəltməyk məqsədilə verilir. Hər bir sertifikatlaşdırmanın ayrı standartları vardır və müxtəlif meyarlara görə ədədi olaraq təsnif edilir.
ISO sertifikatını necə əldə etmək olar?
Təşkilat və ya müəssisəniz üçün ISO sertifikatı almaq istəyirsinizsə, bu zaman ilk öncə səlahiyyətli sertifikatlaşdırma şirkətinə müraciət etməlisiniz. Hazırda Azərbaycan Respublikası ərazisində müxtəlif akkreditə olunmuş idarəetmə sistemlərini sertifikatlaşdıran orqanlar vardır. Bu orqanlar ISO Beynəlxalq Standartlaşdırma təşkilatı, eyni zamanda ölkənin ümumi akkreditə olunuş təşkilatları tərəfindən təsdiq edilən şirkətlər olmalıdır. Müraciət etdikdən sonra baş auditor tərəfindən sertifikat almaq üçün qoyulan tələblərə uyğun olduğunuz müəyyən edildikdən sonra sertifikat almağa haqq qazanmış olacaqsınız.
ISO sertifikatını əldə etmədən öncə nəyi bilməliyəm?
Müəssisə və ya təşkilatınız üçün ISO sertifikatı almağı planlayırsınızsa bir neçə məqama diqqət etməlisiniz. Ən əsas məqam almaq istədiyiniz sertifikata qərar verməyinizdir. Biznesiniz fəaliyyət sahəsindən asılı olaraq aşağıda sadalanan bəzi ISO sertifikatları üçün müraciət edə bilərsiniz:
- ISO 9001 Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi
- ISO 10002 Müştəri Məmnuniyyəti İdarəetmə Sistemi
- ISO 13485 Tibbi Cihazların Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi
- ISO 14001 Ətraf Mühitin İdarəetmə Sistemi
- ISO 22000 Qida Təhlükəsizliyi İdarəetmə Sistemi
- ISO 27001 İnformasiya Təhlükəsizliyi İdarəetmə Sistemi
- ISO 45001 İş Sağlamlığı və Təhlükəsizliyi İdarəetmə Sistemi
Yuxarıda qeyd olunduğu kimi sektora uyğun olaraq müxtəlif sertifikatlar əldə edə bilərsiniz. Ümumi keyfiyyət ideaəetmə standartlarını müəyyən və təmin edən sertifikat isə sektordan asılı olmayaraq hər bir biznes üçün əldə edilə bilən bir sertifikatdır.
Sertifikatlaşdırma orqanına müraciət etmədən öncə bir sıra hazırlıqlarınızı tamamlamalısınız. Bu mərhələlər də tamamlandıqdan sonra müraciətinizi edə bilərsiniz.
- ISO tələblərinə uyğunluq səviyyəsi yoxlanılmalıdır
- ISO idarəetmə sisteminin öz iş prosesinizə uyğunlaşdırılması
- Prosesə nəzarət etmək və qiymətləndirmə aparmaq
Biznesiniz üçün ən uyğun standartı seçib, son hazırlıq mərhələrini də tamamladıqdan sonra səlahiyyətli sertifikatlaşdırma oqanı tərəfindən verilən İSO sertifikatınızı ala bilərsiniz.

What do I need to do before getting an ISO certificate?
Probably around you ISO certificate you know many businesses that receive it, and perhaps you too will attest to the quality of your service as you build your own business ISO certificates have you thought about buying. But how to do it? We will tell you about it in this article.
What is ISO certification?
ISO certificate is a certificate that determines the level of compliance of any organization or enterprise with international standards. This certificate provides services for improving management processes within an enterprise or organization. ISO certificate we can also think of it as a process carried out by the audit organization. An authorized auditor conducts an audit in accordance with ISO standards, and as a result, the compliance of that enterprise with the requirements is confirmed. In addition to the management system, the production process, as well as the service or documentation processes are also shown to be compliant with the requirements for quality assurance and standardization. In case of conformity, a certificate is issued by the ISO International Organization for Standardization, which is a member of representatives of different countries, which defines common quality principles. This organization is an independent, non-governmental, international organization. ISO certificates are issued in order to improve quality in more specific issues such as energy management, social responsibility - environment, food, occupational health. Each certification has separate standards and is numerically classified according to different criteria.
How to get ISO certificate?
If you want to get an ISO certificate for your organization or enterprise, you should first apply to an authorized certification company. At present, there are bodies certifying various accredited management systems in the territory of the Republic of Azerbaijan. These bodies should be companies approved by the ISO International Organization for Standardization, as well as by the general accreditation organizations of the country. After applying, you will be eligible to receive the certificate once it has been determined by the auditor general that you meet the requirements for receiving the certificate.
What do I need to know before obtaining ISO certification?
If you are planning to get an ISO certificate for your business or organization, there are a few things you should pay attention to. The most important thing is to decide on the certificate you want to get. Depending on the scope of your business, you can apply for some of the ISO certifications listed below:
• ISO 9001 Quality Management System
• ISO 10002 Customer Satisfaction Management System
• ISO 13485 Quality Management System for Medical Devices
• ISO 14001 Environmental Management System
• ISO 22000 Food Safety Management System
• ISO 27001 Information Security Management System
• ISO 45001 Occupational Health and Safety Management System
As mentioned above, you can get different certificates according to the sector. A certificate that defines and ensures common quality standards is a certificate that can be obtained for any business, regardless of the sector.
Before applying to the certification body, you should complete a number of preparations. After completing these stages, you can apply.
• The level of compliance with ISO requirements must be checked
• Adapting the ISO management system to your own business process
• To monitor and evaluate the process
After choosing the most suitable standard for your business and completing the final preparation steps, you can get your ISO certificate issued by the authorized certification body.