Gömrük bəyanetməsi dedikdə mallar və nəqliyyat vasitələri haqqında məlumatların dəqiq və tam şəkildə gömrük orqanlarına (yazılı, şifahi və ya digər formada) təqdim edilməsi başa düşülür. Bu məlumatlardan istifadə edərək gömrük orqanları gömrük nəzarətini həyata keçirir. Lazım olan məlumatlar icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən müəyyənləşdirilir. Həmçinin bəyannamələrin doldurulma qaydası, bəyanetmənin formaları, bəyanetmə üçün lazım olan əsas sənədlərin siyahısı da rəsmi saytda yerləşdirilir. Iş günləri və saatları isə gömrük prosedurlarının xüsusiyyətlərindən asılı olaraq müvafiq icra orqanı tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Gömrük bəyannamələrinin tələb olunduğu hallar hansılardır?
Bəyanetmənin tələb olunduğu əsas hallar aşağıdakılardır:
- Azərbaycan Respublikasının sərhədindən mal və ya nəqliyyat vasitələri keçirildikdə;
- Malların yerləşdirildiyi gömrük rejimi Gömrük Məcəlləsinə uyğun olaraq müəyyən səbəblərdən dəyişdirildikdə;
- AR qanunvericiliyi ilə müəyyənləşdirilən digər hallarda, məsələn sərbəst anbar rejimi altında yerləşdirilən mallar, rüsumsuz ticarət mağazası, icazə geri alındıqda və ya ləğv edildiyi halda yenidən bəyan edilməlidir.
Bəyan edilən mal və ya nəqliyyat vasitələrinin məlumatları vəzifəli şəxslər tərəfindən yalnız müəyyən edilmiş məqsədlər üçün istifadə edilə bilər:
- hüquq-mühafizə
- vergi – gömrük qaydalarının pozulması və qaçaqmalçılıq
- xarici iqtisadi fəaliyyətin tənzimlənməsi (lisenziyalaşdırma, kvotalaşdırma) məqsədilə
- dövlət nəzarətinin müxtəlif növlərinin – baytarlıq, ekoloji, fitosanitar və s. təşkili məqsədilə
- xarici ticarət statistikalarının aparılması məqsədilə
Gömrük rəsmiləşdirilməsinin həyata keçirilməsinin xüsusiyyətləri
Gömrük rəsmiləşdirilməsi prosesinin həyata keçirilməsi aşağıdakılardan asılı olaraq fərqləndirilir:
- sərhəddən keçirilən malların kateqoriyasına görə;
- sərhəddən keçirilmə zamanı istifadə olunan nəqliyyat vasitəsinin növünə görə;
- malları keçirən şəxsə görə.
Malların göndərilmə və təyinat ölkəsindən, mənşəyindən asılı olmayaraq, rəsmiləşdirilmə eyni qaydada həyata keçirilir.
Gömrük rəsmiləşdirilməsinin aparılması qaydası
Gömrük rəsmiləşdirilməsi bəyannaməçinin malların və nəqliyyat vasitələrinin gömrük rəsmiləşdirilməsi ilə bağlı bəyannamə və sənədləri gömrük orqanına təqdim etdiyi və ya bu barədə niyyətini şifahi formada gömrük orqanına bildirdiyi andan etibarən başlanır.
Gömrük rəsmiləşdirilməsi Azərbaycan Respublikasının Gömrük Məcəlləsinə uyğun aparılır. Bu məcəlləyə əsasən ayrı-ayrı gömrük əməliyyatı ilə bağlı icazə tələb olunursa, bu zaman həmin icazə onun alınması üçün müəyyən edilmiş şərtlərin yerinə yetirilməsindən dərhal sonra verilməlidir.
Gömrük bəyannaməsinin müəyyən olunmuş şərtlərə uyğunluğunun yoxlanılması
Gömrük orqanları tərəfindən təqdim olunan bəyannamələr təsdiq edilmədən öncə, onların aşağıda qeyd olunan şərtlərə uyğunluğunu yoxlanılır:
- malların rəsmiləşdirilməsinin həyata keçirilməsinin həmin orqanının səlahiyyətlərinə aid olması;
- bəyannamələrin təqdim olunma vaxtı və yerinin qanunvericilik ilə müəyyənləşdirilmiş tələblərə uyğunluğu;
- bəyannamədə ixrac və ya idxalına qadağa və ya məhdudiyyətlər qoyulmuş mallar barədə məlumatlar;
- bəyannamənin icra hakimiyyəti orqanının müəyyənləşdirdiyi tələblərə uyğunluğu;
- bəyannamə ilə birgə təqdim olunan sənədlərin qanunvericiliyin tələblərinə uyğunluğu
Gömrük bəyannaməsi qanunvericiliyin tələblərinə cavab verməzsə və çatışmazlıqların aradan qaldırılması mümkün olmazsa, həmin bəyannamə təsdiq edilmir. Bu zaman həmin bəyannamə və sənədlər təqdim edilidiyi tarixdən 1 (bir) gündən gec olmayaraq geri qaytarılır.
Gömrük bəyannaməsinin təqdim edilməsi qaydaları və müddəti
Gömrük bəyannaməsi (həmçinin nəzərdə tutulan müvafiq sənədlər də bu qaydada təqdim oluna bilər) məlumatların elektron emalı üsullarından istifadə olunmaqla gömrük orqanlarına təqdim edilir.
Bəyanetmə qanunvericiliklə müəyyən edilən hallarda şifahi, kağız üzərində yazılı formalarda və ya digər üsullarla da həyata kecirilə bilər.
Gömrük bəyannaməsi mallar gömrük ərazisinə gətirilən yerdəki gömrük orqanına, daxili tranzit xüsusi gömrük proseduru zamanı isə təyinat təqdim edilən vaxtdan 15 (on beş) gündən gec olmayaraq verilməlidir. Əgər ayrılan vaxt kifayət etməzsə bəyannaməçinin əsaslandırılmış müraciəti ilə bu müddən qanunvericiliyə uyğun olaraq uzadıla bilər. Əgər bəyannamənin təqdim edilməsinin son günü qeyri-iş günü olarsa, bu zaman növbəti iş günü müddətin başa çatdığı gün hesab edilir.
Gömrük ərazisindən aparılan mallar barədəki bəyannamə gömrük ərazisindən çıxarılarkən verilməlidir.
Yükü və ya sərnişini olmayan nəqliyyat vasitələri isə sərhəddən keçərkən bəyan edilir.
Malların və ya nəqliyyat vasitələrinin gömrük nəzarətində olma müddəti
Gömrük ərazisinə gətirilən mallar və ya nəqliyyat vasitələri sərhədi keçdiyi andan etibarən aşağıda qeyd olunan hallardan birinin baş verdiyi anadək gömrük nəzarəti altında olurlar:
- sərbəst dövriyyəyə buraxılanadək;
- məhv edilənədək;
- dövlətin xeyrinə imtina olunanadək;
- malların dövlət mülkiyyətinə keçirilməsi hallarında;
- mallar və ya nəqliyyat vasitələri gömrük ərazisindən çıxarıldığı müddətədək.
Mallar və nəqliyyat vasitələri üzərində səlahiyyəti olan şəxslər və yaxud onların nümayəndələri də qanunvericiliyə uyğun olaraq gömrük rəsmiləşdirilməsində iştirak edə bilərlər.
Malların gömrük proseduru altında yerləşdirilməsilə bağlı olan ümumi tələblərə uyğun gömrük əməliyyatları tamamlandıqdan və ödənişlər ödənildikdən sonra rəsmiləşdirilmə başa çatmış hesab olunur.

Customs declaration is understood as the accurate and complete submission of information about goods and means of transport to customs authorities (in writing, verbally or in another form). Using this information, customs authorities carry out customs control. The necessary information is determined by executive authorities. Also, the procedure for filling out the declarations, the forms of the declaration, and the list of the main documents necessary for the declaration are posted on the official website. Working days and hours are determined by the relevant executive body depending on the characteristics of customs procedures.
What are the circumstances in which customs declarations are required?
The main cases in which the declaration is required are the following:
- When goods or means of transport pass through the border of the Republic of Azerbaijan;
- If the customs regime in which the goods are placed is changed for certain reasons in accordance with the Customs Code;
- In other cases determined by AR legislation, for example, goods placed under the free warehouse regime, duty-free trade shop, must be re-declared if the permit is revoked or revoked.
The declared goods or means of transport data can be used by officials only for the specified purposes:
- A guard of law
- tax - violation of customs regulations and smuggling
- for the purpose of regulation of foreign economic activity (licensing, quotas).
- various types of state control - veterinary, environmental, phytosanitary, etc. for the purpose of organization
- for the purpose of foreign trade statistics
Features of customs clearance
Implementation of the customs clearance process is distinguished depending on the following:
- according to the category of goods carried across the border;
- according to the type of vehicle used during border crossing;
- according to the person transferring the goods.
Regardless of the country of shipment and destination of the goods, clearance is carried out in the same manner.
Customs clearance procedure
Customs clearance starts from the moment the declarant submits the declaration and documents related to the customs clearance of goods and means of transport to the customs authority or verbally informs the customs authority of his intention to do so.
Customs clearance to the Customs Code of the Republic of Azerbaijan is done accordingly. If a permit is required for a separate customs transaction under this Code, then that permit must be issued immediately after the fulfillment of the conditions for its acquisition.
Verification of compliance of the customs declaration with the specified conditions
Before the declarations submitted by the customs authorities are approved, they are checked for compliance with the following conditions:
- that the implementation of the clearance of goods belongs to the authority of that body;
- compliance of the time and place of submission of declarations with the requirements established by legislation;
- information on goods whose export or import is prohibited or restricted in the declaration;
- compliance of the declaration with the requirements determined by the executive authority;
- conformity of the documents submitted with the declaration to the requirements of the legislation
If the customs declaration does not meet the requirements of the legislation and it is not possible to eliminate the deficiencies, that declaration is not approved. In this case, those declarations and documents are returned no later than 1 (one) day after the date of submission.
Rules and period of submission of customs declaration
The customs declaration (as well as relevant documents can be submitted in this manner) is submitted to the customs authorities using electronic data processing methods.
The declaration can be made verbally, in written forms on paper or by other methods in the cases determined by the legislation.
The customs declaration must be submitted to the customs authority at the place where the goods are brought to the customs territory, and during the internal transit special customs procedure, no later than 15 (fifteen) days after the destination is submitted. If the allotted time is not enough, this period can be extended in accordance with the law with a justified request of the declarant. If the last day of submission of the declaration is a non-working day, then the next working day is considered the day of the deadline.
The declaration about the goods taken out of the customs territory must be submitted when they are taken out of the customs territory.
Vehicles without cargo or passengers are declared when crossing the border.
Duration of goods or vehicles under customs control
Goods or means of transport brought to the customs territory are under customs control from the moment they cross the border until one of the following situations occurs:
- until released into free circulation;
- until destroyed;
- until it is abandoned in favor of the state;
- in cases of transfer of goods to state ownership;
- until the goods or means of transport are removed from the customs territory.
Persons having authority over goods and means of transport or their representatives can also participate in customs clearance in accordance with the legislation.
After completing the customs operations and paying the fees in accordance with the general requirements related to placing the goods under the customs procedure, the clearance is considered completed.