Təsərrüfat subyektinizə POS-terminal quraşdırmaq və ya onu ləğv etdirmək istəyirsiniz, amma proseslərin necə olduğunu bilmirsinizsə, bu yazımızda bu haqda ətraflı məlumat ala bilərsiniz. Öncə POS-terminalın nə olduğu ilə başlayaq.
POS-terminal – qanunvericilikdə göstərildiyi kimi nağdsız və təmassız ödənişlərin aparılması və/və ya nağd pul vəsaitinin alınması üçün nəzərdə tutulmuş və bunun üçün lazım olan proqram təminatı ilə təmin edilmiş mobil cihaz və ya avadanlıqdır.
POS-terminal sifarişçiləri – qanunvericiliyə əsaslanaraq POS-terminal quraşdırmalı olan fiziki və ya hüquqi şəxs və ya dövlət orqanıdır.
POS-terminalların quraşdırılması üçün əsas tələblər nələrdir?
POS-terminalın mülkiyyətçisi bank ekvayer və ya sifarişçi ola bilər. Bank ekvayer POS-terminalın qoşulması, o cümlədən xidmət göstərilməsi barədə xidmət mərkəzi ilə müqavilə bağlayır və POS-terminalı testlərin və sazlamaların aparılması üçün təqdim edir. POS-terminalın quraşdırılması ilə bağlı elektrik cərəyanı mənbəyi, dayanıqlı rabitə kanalı və s. kimi bütün texniki imkanlar sifarişçi tərəfindən təmin edilir. Sifarişçiyə məxsus olan təsərrüfat subyektərində quraşdırılan POS-terminalların istifadəyə yararlı olması üçün onlar qanunvericiliklə müəyyən olunmuş aşağıdakı texniki tələbləri ödəməlidirlər:
- POS-terminalda PİN kodun daxil edilməsi zamanı tələb olunan əməliyyatların aparılması üçün klaviaturaolmalıdır;
- POS-terminal ən azı AR-da fəaliyyət göstərən banklar tərəfindən emissiya edilmiş beynəlxalq və lokal ödəniş kartlarının qəbuluna və təmassız ödənişlərin aparılması imkanına malik olmalıdır;
- POS-terminalın texniki parametrləri xidmət mərkəzi və ya bank ekvayer tərəfindən dəstəklənmə imkanlarına malik olmalıdır.
Təsərrüfat subyektində POS-terminalın quraşdırılması üçün necə müraciət etmək lazımdır?
Dövlət Vergi Xidməti qanunvericiliyə uyğun olaraq POS-terminalların quraşdırılması tələb olunan təsərrüfat subyektlərində POS-terminalların quraşdırılması üçün bildiriş göndərir. Sifarişçi bildirişi aldığı vaxtdan 10 (on) iş günü ərzində POS-terminalın quraşdırılması ilə bağlı ərizə və lazım olan digər məlumat və ya sənədlərlə birlikdə bank ekvayerə müraciət etməlidir. Bu sənədlər aşağıdakılardır:
- vergi ödəyicisnin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti
- sifarişçinin vergi uçotuna alınması ilə bağlı şəhadətnamənin surəti
- təsərrüfat subyektinin vergi uçotunu təsdiqləyən sənədin surəti
- əsas fəaliyyət növünün adı və kodu göstərilməklə, təsərrüfat subyektində POS-terminalın quraşdırılması üçün Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən göndərilmiş bildirişin surəti
Sənədlər kağız daşıyıcılarda və ya elektron formada təqdim oluna bilər. Yuxarıda qeyd olunan sənədlərlə yanaşı proqram təminatının yazılması üçün POS-terminal da bank ekvayerə təqdim edilməlidir. Sənədlər təqdim edildikdən 3 iş günü ərzində onlara baxılır.
Əgər yuxarıda qeyd olunan sənədlərdə hər hansı əksiklik olarsa, POS-terminal zəruri tələblərə cavab verməzsə və ya POS-terminalın quraşdırılması texniki səbəbdən mümkün olmazsa bank ekvayer POS-terminalın quraşdırlmasından imtina edə bilər. Bu zaman sifarişçiyə məlumat göndərilir. Sifarişçi bununla bağlı məlumatı aldığı andan 5 iş günü ərzində imtinaya səbəb olan uyğunsuzluqları aradan qaldıraraq 15 gün ərzində başqa bank ekvayerə müraciət edə bilər. Bu zaman razılıq əldə edilərsə müqavilə imzalanır və 10 gün ərzində POS-terminal quraşdırlır. Quraşdırıldıqdan 1 iş günü müddətində POS-terminalın qeydiyyata alınması üçün Dövlət Vergi Xidmətinə müraciət göndərilir. Dövlət Vergi Xidməti 2 iş günü ərzində POS-terminala qeydiyyat nömrəsi verir və bunu bank ekvayerə və şifarişçiyə göndərir. Bank ekvayer 5 iş günü müddətində POS-terminalın quraşdırılması və ödənişlərin qəbulunu təmin edir.
POS-terminalın qeydiyyatdan çıxarılması prosesi necə həyata keçirilir?
Bank ekvayer aşağıda qeyd olunan hallarda 2 iş günü müddətində POS-terminala verilmiş qeydiyyat nömrəsinin ləğv edilməsi üçün Dövlət Vergi Xidmətinə müraciət edə bilər:
- əgər bank ekvayer ilə sifarişçi arasında bağlanmış müqaviləyə xitam verilərsə;
POS-terminal qeydiyyatdan çıxarıldıqdan sonra 3 iş günü ərzində sifarişçiyə yeni POS-terminalın quraşdırılması barədə bildiriş göndərilir. Sifarişçi yeni POS-terminalın quraşdırılmasını təmin etməlidir.
- əgər POS-terminal yenisi ilə əvəz edilərsə;
- əgər sifarişçinin təsərrüfat subyekti ləğv edilərsə.
Müraciət daxil olduqdan sonra 2 iş günü müddətində qeydiyyat nömrəsi ləğv edilir və bu barədə elektron formada banka məlumat verilir.

Если вы хотите установить POS-терминал в своем бизнесе или отменить его, но не знаете, как проходят процессы, подробную информацию об этом вы можете получить в нашей статье. Для начала начнем с того, что такое POS-терминал.
POS-терминал – мобильное устройство или оборудование, предназначенное для осуществления безналичных и бесконтактных платежей и/или приема наличных денежных средств и снабженное необходимым для этого программным обеспечением, установленным законодательством.
POS-терминал Клиент – физическое или юридическое лицо или государственный орган, который обязан установить POS-терминал на основании законодательства.
Каковы основные требования к установке POS-терминалов?
Владельцем POS-терминала может быть банк-эквайер или клиент. Банк-эквайер заключает с сервисным центром договор на подключение POS-терминала, в том числе на оказание услуг, и передает POS-терминал на тестирование и отладку. Источник питания, стабильный канал связи и т.п., связанные с установкой POS-терминала. Все технические возможности предоставляет заказчик. Для того чтобы POS-терминалы, установленные в хозяйствующем субъекте, принадлежащем заказчику, были работоспособными, они должны соответствовать следующим техническим требованиям, определенным законодательством:
- POS-терминал должен иметь клавиатуру для выполнения операций, необходимых при вводе ПИН-кода;
- POS-терминал должен как минимум иметь возможность принимать международные и местные платежные карты, выпущенные банками, работающими в АР, и осуществлять бесконтактные платежи;
- Технические параметры POS-терминала должны поддерживаться сервисным центром или банком-эквайером.
Как подать заявку на установку POS-терминала в домашнем хозяйстве?
Государственная налоговая служба направляет уведомление об установке POS-терминалов в хозяйствующие субъекты, которые обязаны установить POS-терминалы в соответствии с законодательством. В течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения уведомления клиент должен обратиться в банк-эквайер с заявлением и другими необходимыми сведениями или документами, связанными с установкой POS-терминала. Эти документы:
- копия удостоверения личности налогоплательщика
- копия свидетельства о постановке на налоговый учет клиента
- копия документа, подтверждающего налоговый учет экономического субъекта
- копия уведомления, направленного Государственной налоговой службой на установку POS-терминала в хозяйствующем субъекте, с указанием наименования и кода основного вида деятельности
Документы могут быть поданы на бумажных носителях или в электронном виде. Помимо вышеперечисленных документов банку-эквайеру необходимо также предоставить POS-терминал для написания программного обеспечения. Документы рассматриваются в течение 3 рабочих дней с момента их подачи.
При наличии недостатков в вышеуказанных документах, если POS-терминал не соответствует необходимым требованиям или если установка POS-терминала невозможна по техническим причинам, банк-эквайер может отказать в установке POS-терминала. . В это время информация отправляется заказчику. Клиент может обратиться к другому банку-эквайеру в течение 15 дней, устранив несоответствия, послужившие причиной отказа, в течение 5 рабочих дней с момента получения информации об этом. В это время, если соглашение достигнуто, подписывается договор и устанавливается POS-терминал в течение 10 дней. Заявление на регистрацию POS-терминала отправляется в ГНС в течение 1 рабочего дня после установки. ГНС в течение 2 рабочих дней выдает регистрационный номер POS-терминалу, а банк отправляет его эквайеру и заказчику. Банк-эквайер обеспечивает установку POS-терминала и прием платежей в течение 5 рабочих дней.
Как происходит процесс снятия с учета POS-терминала?
Банк-эквайер обязан аннулировать регистрационный номер, присвоенный POS-терминалу, в течение 2 рабочих дней в случаях, указанных ниже. В Государственную налоговую службу можно применить:
- если договор, заключенный между банком-приобретателем и клиентом, расторгнут;
После снятия с учета POS-терминала клиент уведомляется об установке нового POS-терминала в течение 3 рабочих дней. Заказчик обязан обеспечить установку нового POS-терминала.
- если POS-терминал заменен на новый;
- в случае ликвидации юридического лица клиента.
После получения заявления регистрационный номер аннулируется в течение 2 рабочих дней и банк информируется об этом в электронном виде.