Riskli vergi ödəyiciləri kimlərdir?
Riskli vergi ödəyicisi olmaq vergi ödəyiciləri üçün arzuolunmaz bir vəziyyətdir. Buna görə də öncədən riskli vergi ödəyiciləri və riskli əməliyyatlar haqqında məlumatlı olmaqda fayda vardır. Bu yazımızda bu anlayışlar barədə ətraflı məlumat verəcəyik.
Riskli vergi ödəyicisinin meyarları nələrdir və necə müəyyən edilir?
Riskli vergi ödəyicisi və əmtəəsiz əməliyyat anlayışları 1 yanvar 2020-ci ildən Vergi Məcəlləsinə daxil edilib. Riskli vergi ödəyicisi əmtəəsiz və ya riskli əməliyyatlar aparan və Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilən riskli vergi ödəyiciləri haqda meyarlara (aşağıda qeyd edilmişdir) cavab verən şəxsdir. Vergi ödəyicisinin riskli vergi ödəyicisi olması və onların siyahıdan çıxarılması haqqında qərar İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən qəbul edilir.
“Riskli vergi ödəyicisinin, o cümlədən riskli əməliyyatların Meyarları” haqqında Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 28 iyul tarixli 265 nömrəli Qərarına əsasən riskli vergi ödəyiciləri və riskli əməliyyatların meyarları təsdiq edilmişdir.
Qanunvericiliyə uyğun olaraq aşağıda qeyd olunan meyarlardan biri və ya bir neçəsinə cavab verən vergi ödəyicisi riskli vergi ödəyicisi hesab olunur:
• riskli əməliyyatlar aparan şəxslər olduqda;
• vergi ödəyicisinin vergi nəzarəti nəticəsində əmtəəsiz əməliyyatlar aparması müəyyən edildikdə;
• istehsalçının, idxalatçının və ya idxalatçı olmayan ticarət fəaliyyəti həyata keçirən şəxsin vergi orqanında qeydiyyatda olan və ya icarəyə götürdüyü anbarı və yaxud digər təsərrüfat subyekti olmadıqda, həmçinin qeydiyyatda olan təsərrüfat subyektinin sahəsi ilə idxal və ya əldə edilən malların həcmi arasında uyğunluq olmadıqda;
• vergi nəzarəti zamanı vergi ödəyicisi tərəfindən əldə edilən və fəaliyyət növünə uyğun olmayan malların sənədləşdirilmədən təqdim edilməsi aşkarlanarsa;
• vergi ödəyicisinin satış məqsədlərilə son 6 ay ərzində aldığı və ya idxal etdiyi malların həcmi onun müvafiq dövr ərzində dövriyyəsindən ən az 3 dəfə çox olduqda;
• riskli vergi ödəyicisi hesab olunan fiziki şəxsin icra orqanının təsisçisi və ya rəhbəri olduğu hüquqi şəxs;
• edilmiş riskli vergi ödəyicisi hesab olunan hüquqi şəxsin icra orqanının təsisçisinin və ya rəhbərinin təsis etdiyi və yaxud icra orqanının rəhbəri olduğu hüquqi şəxs;
• beşdən artıq hüquqi şəxsin icra orqanının rəhbəri olan fiziki şəxslər, həmçinin onların icra orqanının rəhbəri olduğu hüquqi şəxslər.
Riskli əməliyyatların meyarları
Yuxarıda qeyd olunduğu kimi vergi ödəyicisi riskli əməliyyatlar həyata keçirdiyi halda riskli vergi ödəyicisi hesab olunur. Bəs vergi ödəyicisinin apardığı hansı əməliyyatlar riskli vergi əməliyyatlarıdır?
Nazirlər Kabinetinin qəbul etdiyi qərara əsasən, qanunvericiliklə müəyyən edilmiş riskli əməliyyatlar aşağıda qeyd olunmuşdur:
• vergi ödəyicilərinin idxal etdiyi və ya aldığı malların elektron qaimə-fakturalarda fərqli qeyd olunduğu aşkar edildikdə;
• vergi ödəyicilərinin idxal etdiyi və ya aldığı malların həcmindən artıq miqdarda mallar təqdim edilməsi halı aşkar edildikdə.
Riskli vergi ödəyiciləri ilə bağlı hansı məhdudlaşmalar vardır?
Vergi Məcəlləsində riskli vergi ödəyiciləri ilə bağlı aşağıdakı məhdudlaşmalar vardır:
• Əmtəəsiz əməliyyatlar zamanı əldə olunmuş sənədlər gəlirdən çıxılan xərcləri təsdiqləyən sənəd hesab edilmir;
• Əmtəəsiz əməliyyatlar üzrə yaranan vergi öhdəlikləri benefisiar şəxsin üzərinə qoyulur;
• Riskli vergi ödəyiciləri haqqında məlumat vergi və ya kommersiya sirri olmayan məlumat hesab edilir;
• Əmtəəsiz və riskli əməliyyatlar üçün ödənilmiş ƏDV-nin əvəzləşdirilməsi yolverilməzdir;
• Vergi ödəyicisi riskli vergi ödəyicisi olduğu halda, vergi orqanının vergini ödənildiyi tarixədək hesablamaq hüququ vardır;
• Vergi ödəyicisi riskli vergi ödəyicisi olduğu halda, onda növbədənkənar səyyar vergi yoxlamasının və operativ vergi nəzarəti tədbirinin aparılmasına əsas verir;
• Riskli vergi ödəyicisinə vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi üçün müddət uzadılmır;
• Riskli vergi ödəyicilərinə münasibətdə artıq miqdarda ödənilən məbləğlər vergi nəzarəti tədbirləri (vergi ödəyicisinin fəaliyyəti üzrə) tam başa çatdıqdan sonra qaytarılır.
Riskli vergi ödəyiciləri haqqında məlumatı necə əldə etmək olar?
Vergi ödəyicisinin riskli vergi ödəyiciləri siyahısında olub-olmaması ilə bağlı məlumatı linkə keçid edərək  açıq formada əldə etmək mümkündür.

Being a risky taxpayer is an undesirable situation for taxpayers. Therefore, it is useful to be aware of risky taxpayers and risky transactions in advance. In this article, we will provide detailed information about these concepts.
What are the criteria for a risky taxpayer and how are they determined?
The concepts of risky taxpayer and transaction without goods have been included in the Tax Code since January 1, 2020. A risky taxpayer is a person who carries out non-commodity or risky transactions and meets the criteria for risky taxpayers (listed below) approved by the Cabinet of Ministers. The decision on whether the taxpayer is a risky taxpayer and their removal from the list is made by the Ministry of Economy.
According to the Decision No. 265 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated July 28, 2020 on "Criteria of a risky taxpayer, including risky transactions", criteria for risky taxpayers and risky transactions have been approved.
According to the legislation, a taxpayer who meets one or more of the following criteria is considered a risky taxpayer:
- when there are persons conducting risky operations;
- when it is determined that the taxpayer conducts transactions without goods as a result of tax control;
- if the manufacturer, importer, or non-importer business person does not have a warehouse or other business entity registered or leased by the tax authority, and also if there is no correspondence between the area of the registered business entity and the volume of imported or acquired goods;
- if during the tax control it is discovered that the goods obtained by the taxpayer and which do not correspond to the type of activity are presented without documentation;
- if the volume of goods purchased or imported by the taxpayer for sales purposes during the last 6 months is at least 3 times more than his turnover during the relevant period;
- a legal entity in which an individual who is considered a risky taxpayer is the founder or head of the executive body;
- a legal entity that is considered to be a risky taxpayer, founded by the founder or head of the executive body, or a legal entity that is the head of the executive body;
- natural persons who are the head of the executive body of more than five legal entities, as well as legal entities of which they are the head of the executive body.
Criteria for risky transactions
As mentioned above, a taxpayer is considered a risky taxpayer if he carries out risky operations. But which operations carried out by the taxpayer are risky tax operations?
According to the decision adopted by the Cabinet of Ministers, the risky transactions defined by the legislation are listed below:
- when it is discovered that the goods imported or purchased by taxpayers are marked differently in electronic invoices;
- when the case of presentation of goods in excess of the volume of goods imported or purchased by taxpayers is discovered.
What are the restrictions on at-risk taxpayers?
The Tax Code has the following restrictions on risky taxpayers:
- Documents obtained during non-commodity transactions are not considered documents confirming expenses deducted from income;
- Tax obligations arising from non-commodity transactions are placed on the beneficiary;
- Information about at-risk taxpayers is considered non-tax or trade secret information;
- Reimbursement of VAT paid for non-commodity and risky transactions is not allowed;
- If the taxpayer is a risky taxpayer, the tax authority has the right to calculate the tax until the date of payment;
- If the taxpayer is a high-risk taxpayer, it provides grounds for conducting an extraordinary mobile tax inspection and an operative tax control measure;
- The time limit for fulfilling the tax obligation is not extended to the risky taxpayer;
- Amounts paid in excess in relation to risky taxpayers are returned after the full completion of tax control measures (on the activity of the taxpayer).
How to get information about risky taxpayers?
Information on whether the taxpayer is on the list of risky taxpayers to the link it is possible to get it in open form by switching.