İstehlakçıların hüquqları və onların müdafiəsi necə təmin olunur?
İstehlakçı şəxsi tələbatını ödəmək üçün mal, iş və xidmətlərdən istifadə edən, həmçinin onları alan, sifariş verən, yaxud da almaq və ya sifariş vermək niyyətində olan şəxsdir. Bu yazımızda istehlakçıların hüquqları və onların dövlət müdafiəsi haqqında məlumat verəcəyik.
İstehlakçıların hansı hüquqları vardır?
“İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq Azərbaycan Respublikası ərazisində istehlakçılar aşağıdakı hüquqlara malikdir:
• malların (xidmət, iş) və onların istehsalçısının, icraçısının və satıcısının sərbəst seçilməsinə;
• istehlak etdikləri malların (iş, xidmət) lazımi keyfiyyətdə olmasına;
• malların (xidmət, iş) təhlükəsizliyinə;
• malların (xidmət, iş) miqdarı, çeşidi və keyfiyyəti barədə dolğun və düzgün məlumat əldə etməyə;
• qanunvericilikdə nəzərdə tutulan hallarda, lazımi keyfiyyəti olmayan, insanların sağlamlığı və həyatına təhlükəli olan malların (xidmət, iş) vurduğu zərərin ödənilməsinə;
• öz hüquqlarının və qanuni mənafelərinin müdafiəsi üçün səlahiyyətli dövlət orqanlarına və məhkəməyə müraciət etməyə;
• ictimai təşkilatlarda (istehlakçılar birliyində) birləşməyə.
İstehlakçıların hüquqlarının və maraqlarının dövlət müdafiəsi necə təmin olunur?
İstehlakçıların hüquqlarının və maraqlarının dövlət müdafiəsi ictimai iaşə, ticarət, məişət və digər xidmət normaları və qaydalarına riayət olunmasına nəzarət icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən tənzimlənilir. Müvafiq icra hakimiyyəti orqanı qanunvericiliklə müəyyən olunmuş aşağıdakı funksiyaları həyata keçirir:
• malların (iş, xidmət) müvafiq standartların və texniki şərtlərin tələblərinə uyğunluq dərəcisini müəyyən edir, onlara uyğunluq nişanları və uyğunluq sertifikatları verir;
• məcburi sertifikatlaşdırılması tələb olunan malların (iş, xidmət) siyahısını müəyyən edir və sertifikat olmadan satışın qarşısını alır, onu ticarət dövriyyəsindən çıxarır;
• texniki normativ hüquqi aktlarıntələblərinə uyğun olmayan, ətraf mühit, insanların həyat və sağlamlığı üçün təhlükə yaradan malların (iş, xidmət) idxalının, istehsalının və satışının qarşısını alır;
• mənşəyi məlum olmayan, həmçinin yararlılıq müddəti keçmiş malların ticarət dövriyyəsindən çıxarılmamasına və ya satılmasına yol verən şəxslərin cəlb olunması üzrə tədbirlər görür;
• istehsalı, idxalı və satışı qadağan edilmiş mallar (iş, xidmət) barədə əhaliyə vaxtında məlumat vermək üçün mediadaməlumatlar dərc edir və yayır;
• satılan materialların, xammalın, hazır məhsulların keyfiyyət və təhlükəsizlik tələblərinə uyğunluq dərəcəsinin nümunələr əsasında ekspertizasını keçirir və nəticələrdən asılı olaraq lazımi tədbirlər görür.
• qidaməhsullarının və dərman vasitələri və digər malların qablaşdırılarkən sanitar-gigiyena və toksikologiya, həmçinin möhkəmlik baxımından təhlükəsiz materiallardan istifadə olunmasına nəzarəti həyata keçirir və istifadə qaydaları barədə xəbərdarlıq olmadan satışının qarşısını alır;
• saxtalaşdırılmış malların istehsalı və satışı ilə məşğul olan şəxslərin müvafiq qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş məsuliyyətə cəlb edilməsini və həmin malların ticarət dövriyyəsindən çıxarılmasını təmin edir;
• malların (iş, xidmət) icra hakimiyyəti orqanının təsdiq etdiyi, və yaxud istehsalçı tərəfindən tövsiyə edilən qiymətlərlə satılmasına nəzarət edir;
• qiymətli metalların, daşların və onlardan hazırlanan zərgərlik məmulatlarının qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş satış qaydalarına riayət olunmasına nəzarət edir;
• satıcılar tərəfindən qiymətdə, çəkidə, hesablaşmalarda aldadılması, mallar haqqında yalan məlumatlar verilməsi, satış şərtlərinin pozulması haqda alıcıların müraciətlərinə baxır və onların şikayətlərini araşdırır, nəticələr üzrə lazımi tədbirlər görür;
• malların (iş, xidmət) istehsalı, idxalı, ixracı və satışı ilə məşğul olan şəxslərdən onların keyfiyyəti, qiyməti, satış şərtləri haqqında məlumatlar alır;
• satılan malların (iş, xidmət) keyfiyyətinin yüksəldilməsi, nomenklaturunun və çeşidinin genişləndirilməsilə bağlı təkliflər hazırlayır və müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarına təqdim edir.
İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi necə həyata keçirilir?
İstehlakçıların hüquqlarının pozulmasına görə təqsirli şəxslər Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə uyğun olaraq inzibati, mülki və cinayət məsuliyyəti daşıyırlar.
İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsini təmin edən dövlət icra hakimiyyəti orqanlarının qərarlarına, vəzifəli şəxslər və onların hərəkətlərinə qarşı şikayətlərə baxılır. Bu zaman vəzifəli şəxslərinin qərarlarının yerinə yetirilməsi və hərəkətlərinin icrası dayandırılmır. Onların öz vəzifəsini icra etməsinə və vəzifələrin icra edilməsinə müdaxilənin qarşısının alınmasına hüquq-mühafizə orqanının işçiləri köməklik göstərir.
İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi, tələblərinin yerinə yetirilməsi və dəymiş mənəvi zərərin ödənilməsi məhkəmə tərəfindən tənzimlənilir. Qanunvericiliklə müəyyən olunmuş hüquqlarının pozulması ilə əlaqədar iddia qaldıran istehlakçılar dövlət rüsumu verməkdən azaddırlar.

Как обеспечиваются права потребителей и их защита?
Потребитель - лицо, которое использует товары, работы и услуги для удовлетворения своих личных потребностей, а также покупает, заказывает или намеревается купить или заказать их. В этой статье мы предоставим информацию о правах потребителей и их защите со стороны государства.
Какие права имеют потребители?
«О защите прав потребителей» к Закону Азербайджанской Республики на территории Азербайджанской Республики потребители имеют следующие права:
• свободный выбор товара (услуги, работы) и их производителя, исполнителя и продавца;
• что потребляемые ими товары (работа, услуга) имеют необходимое качество;
• безопасность товара (услуги, работы);
• получать полную и достоверную информацию о количестве, ассортименте и качестве товара (услуги, работы);
• возмещение вреда, причиненного товарами (услугами, работами), не имеющими необходимого качества и опасными для здоровья и жизни людей, в случаях, предусмотренных законодательством;
• обращаться в компетентные государственные органы и суд за защитой своих прав и законных интересов;
• объединиться в общественные организации (союз потребителей).
Как обеспечивается государственная защита прав и интересов потребителей?
Государственная защита прав и интересов потребителей, надзор за соблюдением норм и правил общественного питания, торговли, бытового и другого обслуживания регулируются органом исполнительной власти. Соответствующий орган исполнительной власти осуществляет следующие функции, определенные законодательством:
• определяет степень соответствия товара (работы, услуги) требованиям соответствующих стандартов и технических условий, выдает им знаки соответствия и сертификаты соответствия;
• определяет перечень товаров (работ, услуг), требующих обязательной сертификации, и не допускает реализации без сертификации, выводит их из торгового оборота;
• предотвращает ввоз, производство и реализацию товаров (работ, услуг), не соответствующих требованиям технических нормативных правовых актов и представляющих угрозу окружающей среде, жизни и здоровью людей;
• принимает меры по привлечению лиц, препятствующих вывозу или реализации товаров неизвестного происхождения, а также товаров с истекшим сроком годности;
• публикует и распространяет информацию в средствах массовой информации в целях своевременного информирования населения о товарах (работах, услугах), производство, ввоз и реализация которых запрещены;
• проводит проверку степени соответствия реализуемых материалов, сырья и готовой продукции требованиям качества и безопасности на основе образцов и в зависимости от результатов принимает необходимые меры.
• контролирует использование безопасных с точки зрения санитарно-гигиенической и токсикологической точки зрения, а также прочности материалов при упаковке пищевых продуктов, лекарственных средств и других товаров, и препятствует их реализации без предупреждения о правилах использования;
• обеспечивает привлечение лиц, осуществляющих производство и реализацию контрафактных товаров, к ответственности, предусмотренной соответствующим законодательством, и изъятие этих товаров из торгового оборота;
• контролирует реализацию товаров (работ, услуг) по ценам, утвержденным органом исполнительной власти или рекомендованным изготовителем;
• контролирует соблюдение правил реализации драгоценных металлов, камней и ювелирных изделий из них, установленных законодательством;
• рассматривает обращения покупателей по поводу обмана цен, веса, расчетов со стороны продавцов, предоставления ложных сведений о товарах, нарушения условий продаж и рассматривает их жалобы и по результатам принимает необходимые меры;
• получает информацию об их качестве, цене, условиях реализации от лиц, осуществляющих производство, импорт, экспорт и реализацию товаров (работ, услуг);
• готовит предложения по повышению качества реализуемых товаров (работ, услуг), расширению их номенклатуры и ассортимента и вносит их в соответствующие органы исполнительной власти.
Как осуществляется защита прав потребителей?
Лица, виновные в нарушении прав потребителей, несут административную, гражданскую и уголовную ответственность в соответствии с законодательством Азербайджанской Республики.
Рассматриваются жалобы на решения органов государственной исполнительной власти, должностных лиц и их действия, обеспечивающие защиту прав потребителей. В настоящее время исполнение решений и действий должностных лиц не прекращается. Сотрудники правоохранительного органа помогают им выполнять свои обязанности и не допускают вмешательства в исполнение обязанностей.
Защита прав потребителей, выполнение их требований и выплата морального вреда регулируются судом. Потребители, подавшие иск о нарушении их прав, определенных законодательством, освобождаются от уплаты государственной пошлины.