İstehlakçıların hüquqları və onların müdafiəsi necə təmin olunur?
İstehlakçı şəxsi tələbatını ödəmək üçün mal, iş və xidmətlərdən istifadə edən, həmçinin onları alan, sifariş verən, yaxud da almaq və ya sifariş vermək niyyətində olan şəxsdir. Bu yazımızda istehlakçıların hüquqları və onların dövlət müdafiəsi haqqında məlumat verəcəyik.
İstehlakçıların hansı hüquqları vardır?
“İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq Azərbaycan Respublikası ərazisində istehlakçılar aşağıdakı hüquqlara malikdir:
• malların (xidmət, iş) və onların istehsalçısının, icraçısının və satıcısının sərbəst seçilməsinə;
• istehlak etdikləri malların (iş, xidmət) lazımi keyfiyyətdə olmasına;
• malların (xidmət, iş) təhlükəsizliyinə;
• malların (xidmət, iş) miqdarı, çeşidi və keyfiyyəti barədə dolğun və düzgün məlumat əldə etməyə;
• qanunvericilikdə nəzərdə tutulan hallarda, lazımi keyfiyyəti olmayan, insanların sağlamlığı və həyatına təhlükəli olan malların (xidmət, iş) vurduğu zərərin ödənilməsinə;
• öz hüquqlarının və qanuni mənafelərinin müdafiəsi üçün səlahiyyətli dövlət orqanlarına və məhkəməyə müraciət etməyə;
• ictimai təşkilatlarda (istehlakçılar birliyində) birləşməyə.
İstehlakçıların hüquqlarının və maraqlarının dövlət müdafiəsi necə təmin olunur?
İstehlakçıların hüquqlarının və maraqlarının dövlət müdafiəsi ictimai iaşə, ticarət, məişət və digər xidmət normaları və qaydalarına riayət olunmasına nəzarət icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən tənzimlənilir. Müvafiq icra hakimiyyəti orqanı qanunvericiliklə müəyyən olunmuş aşağıdakı funksiyaları həyata keçirir:
• malların (iş, xidmət) müvafiq standartların və texniki şərtlərin tələblərinə uyğunluq dərəcisini müəyyən edir, onlara uyğunluq nişanları və uyğunluq sertifikatları verir;
• məcburi sertifikatlaşdırılması tələb olunan malların (iş, xidmət) siyahısını müəyyən edir və sertifikat olmadan satışın qarşısını alır, onu ticarət dövriyyəsindən çıxarır;
• texniki normativ hüquqi aktlarıntələblərinə uyğun olmayan, ətraf mühit, insanların həyat və sağlamlığı üçün təhlükə yaradan malların (iş, xidmət) idxalının, istehsalının və satışının qarşısını alır;
• mənşəyi məlum olmayan, həmçinin yararlılıq müddəti keçmiş malların ticarət dövriyyəsindən çıxarılmamasına və ya satılmasına yol verən şəxslərin cəlb olunması üzrə tədbirlər görür;
• istehsalı, idxalı və satışı qadağan edilmiş mallar (iş, xidmət) barədə əhaliyə vaxtında məlumat vermək üçün mediadaməlumatlar dərc edir və yayır;
• satılan materialların, xammalın, hazır məhsulların keyfiyyət və təhlükəsizlik tələblərinə uyğunluq dərəcəsinin nümunələr əsasında ekspertizasını keçirir və nəticələrdən asılı olaraq lazımi tədbirlər görür.
• qidaməhsullarının və dərman vasitələri və digər malların qablaşdırılarkən sanitar-gigiyena və toksikologiya, həmçinin möhkəmlik baxımından təhlükəsiz materiallardan istifadə olunmasına nəzarəti həyata keçirir və istifadə qaydaları barədə xəbərdarlıq olmadan satışının qarşısını alır;
• saxtalaşdırılmış malların istehsalı və satışı ilə məşğul olan şəxslərin müvafiq qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş məsuliyyətə cəlb edilməsini və həmin malların ticarət dövriyyəsindən çıxarılmasını təmin edir;
• malların (iş, xidmət) icra hakimiyyəti orqanının təsdiq etdiyi, və yaxud istehsalçı tərəfindən tövsiyə edilən qiymətlərlə satılmasına nəzarət edir;
• qiymətli metalların, daşların və onlardan hazırlanan zərgərlik məmulatlarının qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş satış qaydalarına riayət olunmasına nəzarət edir;
• satıcılar tərəfindən qiymətdə, çəkidə, hesablaşmalarda aldadılması, mallar haqqında yalan məlumatlar verilməsi, satış şərtlərinin pozulması haqda alıcıların müraciətlərinə baxır və onların şikayətlərini araşdırır, nəticələr üzrə lazımi tədbirlər görür;
• malların (iş, xidmət) istehsalı, idxalı, ixracı və satışı ilə məşğul olan şəxslərdən onların keyfiyyəti, qiyməti, satış şərtləri haqqında məlumatlar alır;
• satılan malların (iş, xidmət) keyfiyyətinin yüksəldilməsi, nomenklaturunun və çeşidinin genişləndirilməsilə bağlı təkliflər hazırlayır və müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarına təqdim edir.
İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi necə həyata keçirilir?
İstehlakçıların hüquqlarının pozulmasına görə təqsirli şəxslər Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə uyğun olaraq inzibati, mülki və cinayət məsuliyyəti daşıyırlar.
İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsini təmin edən dövlət icra hakimiyyəti orqanlarının qərarlarına, vəzifəli şəxslər və onların hərəkətlərinə qarşı şikayətlərə baxılır. Bu zaman vəzifəli şəxslərinin qərarlarının yerinə yetirilməsi və hərəkətlərinin icrası dayandırılmır. Onların öz vəzifəsini icra etməsinə və vəzifələrin icra edilməsinə müdaxilənin qarşısının alınmasına hüquq-mühafizə orqanının işçiləri köməklik göstərir.
İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi, tələblərinin yerinə yetirilməsi və dəymiş mənəvi zərərin ödənilməsi məhkəmə tərəfindən tənzimlənilir. Qanunvericiliklə müəyyən olunmuş hüquqlarının pozulması ilə əlaqədar iddia qaldıran istehlakçılar dövlət rüsumu verməkdən azaddırlar.

Consumer is a person who uses goods, works and services to satisfy his personal needs, as well as buys, orders, or intends to buy or order them. In this article, we will provide information about the rights of consumers and their state protection.
What rights do consumers have?
"On protection of consumer rights” to the Law of the Republic of Azerbaijan in the territory of the Republic of Azerbaijan, consumers have the following rights:
- free choice of goods (service, work) and their producer, executor and seller;
- that the goods they consume (work, service) are of the required quality;
- safety of goods (service, work);
- to obtain complete and correct information about the quantity, variety and quality of goods (service, work);
- compensation for damage caused by goods (services, work) that do not have the necessary quality and are dangerous to people's health and life, in the cases stipulated by the legislation;
- to apply to the competent state bodies and the court for the protection of their rights and legal interests;
- to unite in public organizations (consumers' union).
How is the state protection of the rights and interests of consumers ensured?
State protection of consumers' rights and interests, supervision of compliance with public catering, trade, household and other service norms and rules is regulated by the executive authority. The relevant executive power body performs the following functions defined by the legislation:
- determines the degree of conformity of goods (work, service) to the requirements of relevant standards and technical conditions, issues conformity marks and certificates of conformity to them;
- determines the list of goods (work, service) requiring mandatory certification and prevents sale without certification, removes it from the trade circulation;
- prevents the import, production and sale of goods (work, services) that do not comply with the requirements of technical normative legal acts and pose a threat to the environment, human life and health;
- takes measures to involve persons who prevent the removal or sale of goods of unknown origin, as well as expired goods;
- publishes and distributes media information to timely inform the population about goods (work, services) whose production, import and sale are prohibited;
- conducts the examination of the degree of compliance of the sold materials, raw materials, and finished products with quality and safety requirements based on samples and takes necessary measures depending on the results.
- controls the use of safe materials in terms of sanitary-hygiene and toxicology, as well as strength when packaging food products, medicines and other goods, and prevents their sale without warning about the rules of use;
- ensures that the persons engaged in the production and sale of counterfeit goods are brought to the responsibility stipulated by the relevant legislation and that those goods are removed from the trade circulation;
- controls the sale of goods (work, service) at prices approved by the executive authority or recommended by the manufacturer;
- supervises compliance with the rules of sale of precious metals, stones and jewelry made from them, determined by legislation;
- examines buyers' appeals about price, weight, and settlement deception by sellers, providing false information about goods, violation of sales terms and investigates their complaints, and takes necessary measures based on the results;
- receives information about their quality, price, terms of sale from persons engaged in production, import, export and sale of goods (work, service);
- prepares proposals for improving the quality of sold goods (work, service), expanding their nomenclature and assortment and submits them to relevant executive authorities.
How is the protection of consumer rights implemented?
Persons guilty of violating the rights of consumers bear administrative, civil and criminal liability in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan.
Complaints against the decisions of state executive authorities, officials and their actions, which ensure the protection of consumers' rights, are considered. At this time, the execution of the decisions and actions of the officials is not stopped. Employees of the law enforcement agency help them to perform their duties and prevent interference with the performance of duties.
The protection of consumers' rights, the fulfillment of their demands and the payment of moral damage are regulated by the court. Consumers who file a lawsuit regarding the violation of their rights defined by legislation are exempt from paying the state fee.