ƏDV-nin 0 dərəcə ilə tutulması nə deməkdir və necə tətbiq olunur?
Əlavə dəyər vergisi (ƏDV) vergi tutulan dövriyyədən hesablanan verginin məbləğ ilə idxalda ƏDV-nin ödənildiyini göstərən sənədlərə və ya verilən elektron qaimə-fakturalara müvafiq olaraq əvəzləşdirilməli olan verginin məbləği arasındakı fərqdir.
ƏDV-nin 0 dərəcə ilə tutulduğu xidmətlər hansılardır?
Aşağıdakı əməliyyatların aparılmasına, işlərin görülməsinə və xidmətlərin göstərilməsinə görə ƏDV sıfır (0) dərəcəsi ilə tutulur:
• AR-da akkreditə edilmiş beynəlxalq təşkilatların, xarici ölkələrin diplomatik və konsulluq nümayəndəliklərinin rəsmi istifadəsi, həmin nümayəndəliklərin müvafiq statuslu AR vətəndaşı olmayan diplomatik və inzibati-texniki işçilərinin və onlarla yaşayan ailə üzvlərinin şəxsi istifadəsi üçün ayrılan mallar və xidmətlər;
• qrant müqaviləsi (qərarı) əsasında xaricdən alınan qrantlar hesabına malların idxalı, resipiyentlərə malların təqdim edilməsi, xidmətlərin göstərilməsi və işlərin görülməsi;
• malların (əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər tərəfindən AR ərazisində qanunvericiliyə uyğun olaraq ƏDV-nin qaytarılması qaydasında satıcı kimi qeydiyyatda olan vergi ödəyicilərindən əldə edilmiş istehsal və ya kommersiya məqsədləri üçün nəzərdə tutulmayan malların) və Vergi Məcəlləsinin 168.1.5-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş xidmətlərin ixracı;
• beynəlxalq və tranzit yük və sərnişin daşınması (beynəlxalq poçt xidmətləri istisna), tranzit yük daşınması ilə bağlı yük aşırılma xidməti. Beynəlxalq və tranzit uçuşlarla bağlı olan xidmətlərin göstərilməsi, işlərin görülməsi, ekspeditor xidmətlərinin göstərilməsi;
• AR Mərkəzi Bankına qızıl və ya digər qiymətlilərin göndərilməsi;
• müvafiq icra hakimiyyəti orqanının qərarı əsasında yaradılan sənaye parkında fəaliyyətlə məşğul olan sənaye parkının rezidentinə podratçı tərəfindən, podratçıya isə onunla birbaşa müqavilə bağlamış subpodratçı tərəfindən həmin fəaliyyətin məqsədləri üçün malların təqdim edilməsi, işlərin görülməsi və xidmətlərin göstərilməsi – 2016-cı il mayın 1-dən 5 il müddətinə;
• müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi qurumun müəyyənləşdirdiyi qaydada AR-da keçirilən UEFA 2020 Futbol çempionatının oyunları ilə bağlı UEFA, onun yaratdığı hüquqi şəxslər, bu fəaliyyət çərçivəsində UEFA-nın cəlb etdiyi qeyri-rezident fiziki şəxslər malların təqdim edilməsi, xidmətlər göstərilməsi və işlər görülməsi;
• müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi qurumun müəyyənləşdirdiyi qaydada malların ixrac qeydi ilə satışı;
• müəssisənin nizamnamə fonduna pay şəklində əsas vəsaitin qoyulması (onun müqabilində digər əmlakın əldə edilməsi ilə bağlı olmadıqda).
ƏDV-nin qaytarılma qaydası
Əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər tərəfindən AR ərazisində alınmış, kommersiya və ya istehsal məqsədləri üçün nəzərdə tutulmayan mallara görə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılması qaydasını icra hakimiyyəti orqanı müəyyən edir.
Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən AR ərazisində pərakəndə ticarət və ya ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən şəxslərdən alınmış mallara (avtomobillər, neft və qaz məhsulları, tütün məmulatları və alkoqollu içkilər istisna), tibb müəssisələri və özəl tibbi praktika fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslərin göstərdiyi tibbi xidmətlərə görə ödənilən ƏDV-nin qaytarılması qaydasını icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi qurum müəyyənləşdirir. Qaytarılan məbləğ nağd qaydada ödənilən ƏDV-nin isə 5 faizini, nağdsız qaydada ödənilmiş ƏDV-nin 17,5 faizini təşkil edir. ƏDV-nin qaytarılması zaman təqdim edilən nəzarət-kassa aparatının çeki qanunvericiliklə müəyyən olunan tələblərə uyğun olmalıdır.
Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən AR ərazisində bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada alınan yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılması qaydası və şərtlərini müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi qurum təsdiqləyir. Qaytarılan məbləğ ƏDV-nin 30 %-ni təşkil edir. Fiziki şəxs olan istehlakçılar eyni binadan yaşayış və ya qeyri-yaşayış sahələrini alarsa, ƏDV-nin qaytarılması alınmış yaşayış sahəsinin 500 m2 və qeyri-yaşayış sahəsinin 500 m2-dən çox olmayan hissəsi üçün ödənilmiş ƏDV-yə tətbiq edilir.

Налог на добавленную стоимость (НДС) представляет собой разницу между суммой налога, исчисленной по налогооблагаемому обороту, и суммой налога, которая должна быть возмещена согласно документам, подтверждающим уплату НДС при импорте, или выставленным электронным счетам-фактурам.
За какие услуги НДС взимается по ставке 0?
НДС начисляется по ставке ноль (0) за следующие операции, работы и услуги:
- Товары и услуги, предоставленные для служебного пользования дипломатическим и консульским представительствам иностранных государств, аккредитованным в Азербайджанской Республике, дипломатическим и административно-техническим работникам этих представительств, не являющимся гражданами Азербайджанской Республики, и членам их семей, проживающим с ними;
- импорт товаров за счет грантов, полученных из-за границы на основании грантового соглашения (решения), вручение товаров получателям, оказание услуг и выполнение работ;
- товары (товары, не предназначенные для производственных или коммерческих целей, приобретенные иностранцами и лицами без гражданства у налогоплательщиков, зарегистрированных в качестве продавцов в соответствии с законодательством Азербайджанской Республики) и В статье 168.1.5 НК РФ экспорт указанных услуг;
- международные и транзитные грузо- и пассажирские перевозки (кроме международных почтовых услуг), перевалочные услуги, связанные с транзитными грузоперевозками. Оказание услуг, связанных с международными и транзитными рейсами, выполнением работ, оказанием транспортно-экспедиторских услуг;
- отправка золота или других ценностей в Центральный банк АР;
- Предоставление товаров, выполнение работ и оказание услуг для целей этой деятельности подрядчиком резиденту индустриального парка, осуществляющему деятельность в индустриальном парке, созданном на основании решения соответствующего органа исполнительной власти, и подрядчику субподрядчиком, заключившим с ним прямой договор, - 5 лет с 1 мая 2016 года на срок действия;
- предоставление товаров, оказание услуг и выполнение работ УЕФА, созданными им юридическими лицами, физическими лицами-нерезидентами, привлеченными УЕФА в рамках данной деятельности, в связи с играми Чемпионата УЕФА по футболу 2020 года, проводимыми в Азербайджане в соответствии с в порядке, определяемом учреждением, определяемым соответствующим органом исполнительной власти;
- реализация товаров, имеющих экспортную регистрацию, в порядке, определяемом учреждением, определяемым соответствующим органом исполнительной власти;
- вложение основных средств в виде акций в уставный фонд предприятия (если это не связано с приобретением взамен другого имущества).
Порядок возврата НДС
Порядок возврата НДС, уплаченного за товары, приобретенные иностранцами или лицами без гражданства в Азербайджанской Республике и не предназначенные для коммерческих или производственных целей, определяется органом исполнительной власти.
Для товаров, приобретенных потребителями-физическими лицами у лиц, занимающихся розничной торговлей или деятельностью общественного питания в Азербайджанской Республике (за исключением автомобилей, нефтегазовой продукции, табачных изделий и алкогольных напитков), медицинских учреждений и медицинских услуг, оказываемых физическими лицами, занимающимися При частной медицинской практике порядок возврата уплаченного НДС определяется учреждением, определяемым органом исполнительной власти. Возмещаемая сумма составляет 5 процентов НДС, уплаченного наличными, и 17,5 процентов НДС, уплаченного наличными. Чек контрольно-кассовой машины, предъявленный при возмещении НДС, должен соответствовать требованиям, установленным законодательством.
Порядок и условия возврата НДС, уплаченного за жилые и нежилые помещения, приобретенные в безналичном порядке потребителями - физическими лицами, от лиц, осуществляющих строительную деятельность на территории Азербайджанской Республики, утверждаются органом, определяемым соответствующий орган исполнительной власти. Возмещаемая сумма составляет 30 1ТР3Т НДС. Если потребители-физические лица приобретают жилые или нежилые помещения в том же здании, возврат НДС ограничивается 500 м приобретенной жилой площади.2 и 500 м нежилой площади2применяется к уплаченному НДС в части, не превышающей