Səyyar vergi yoxlaması nədir?
Səyyar vergi yoxlaması bilavasitə vergi ödəyicisinin öz sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirdiyi ərazidə aparılır. Səyyar vergi yoxlaması zamanı vergi orqanlarının əldə etdiyi məlumatlar kənar mənbələrdən – kütləvi informasiya vasitələrdindən, maliyyə orqanlarından, banklardan, həmçinin müxtəlif nəzarət orqanlarından əldə edilən məlumatlar əsasında araşdırılır.
Səyyar vergi yoxlamasının hansı formaları var?
Səyyar vergi yoxlamasının 2 forması vardır. Növbəti və növbədənkənar.
Növbəti səyyar vergi yoxlaması keçirildikdə, vergi orqanı vergi ödəyicisinə yoxlamanın başlanmasından ən az 15 gün öncə yazılı bildiriş göndərir. (növbədənkənar yoxlama zamanı belə bir bildiriş göndərilmir) Göndərilən bildirişdə vergi ödəyicisinin və vergi orqanının hüquq və vəzifələri, həmçinin yoxlamanın əsası və tarixi göstərilir. Növbəti səyyar vergi yoxlaması bir təqvim ili ərzində bir dəfə keçirilir. Yoxlamasının müddəti 30 iş günündən çox ola bilməz. Müstəsna hallarda, yuxarı vergi orqanının qərarına uyğun olaraq bu müddət 90 iş gününə qədər artırıla bilər.
Növbədənkənar səyyar vergi yoxlaması vergi orqanları tərəfindən aşağıda göstərilən hallarda keçirilə bilər:
• vergi hesabatı sənədləri müəyyən edilmiş müddətdə təqdim edilmədikdə; (həmçinin vergi orqanının xəbərdarlığından sonra)
• vergi yoxlaması zamanı tərtib edilmiş aktda təhrif olunmuş və ya dürüst olmayan hər hansı məlumatlar aşkar edildikdə
• artıq ödənilmiş maliyyə sanksiyaları, vergilər və faizlərin qaytarılması barədə vergi ödəyicisinin ərizəsi daxil olduqda;
• vergi ödəyicisinin gəlirlərinin, həmçinin vergitutma obyektinin gizlədilməsi və ya azaldılması halları müəyyən edildikdə;
• məhkəmənin və yaxud hüquq mühafizə orqanlarının yoxlamaların keçirilməsi haqqda qərarı olduqda;
• vergi ödəyicisi olan hüquqi şəxsin ləğv edilməsi və ya yenidən təşkil edilməsi, həmçinin fiziki şəxsin hüquqi şəxs yaratmadan fəaliyyətinə xitam verilməsi ilə bağlı müraciəti olduqda;
• vergi ödəyicisi riskli vergi ödəyicisi olduğu halda;
• əvvəlki səyyar vergi yoxlaması ilə yoxlanılan dövr əhatə edilməklə yuxarı vergi orqanının qərarı əsasında;
Səyyar vergi yoxlaması necə həyata keçirilir?
Səyyar vergi yoxlaması keçirən vergi orqanının vəzifəli şəxsləri öz xidməti vəsiqələrini, vergi orqanının rəhbərinin yoxlamanın keçirilməsi haqqında qərarını və ya məhkəmənin qərarını vergi ödəyicisinə təqdim etməlidir. Yalnız bundan sonra sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirməsi üçün istifadə edilən əraziyə daxil ola bilərlər.  Əgər ərazi yaşayış sahəsi olarsa orada yaşayan fiziki şəxslərin iradəsinə zidd olaraq sahəyə daxil olunmasına yol verilmir. Bu hal yaşanarsa bu zaman akt tərtib edilir. Akta əsasən vergi orqanının qanunla nəzərdə tutalan qaydada ödənilməli olan vergi məbləğini müəyyənləşdirmək hüququ vardır. Əgər vergi ödəyicisi aktı imzalamaqdan imtina edərsə, bu, aktda qeyd edilir və aktın surəti ödəyiciyə təqdim edilir. Qeyri-qanuni maneçilik halları aşkarlandığı zaman qanun pozuntusu olaraq qeydə alınır və vergi ödəyicisi məsuliyyətə cəlb olunur.
Vergi nəzarəti tədbirləri ilə bağlı vergi ödəyicisinin binalarına, ərazilərinə, nəqliyyat vasitələrinə, habelə əşyalarına və sənədlərinə baxış keçirilən zaman aşkar olunmuş pozuntular protokolla rəsmiləşdirilir və foto və ya video çəkilişdən istifadə olunur. Lakin bu çəkilişlər üçüncü şəxslərə vergi ödəyicisinin yazılı razılığı olmadan açıqlana bilməz. Foto və ya videolardan yalnız vergi qanunvericiliyinin pozulması hallarının sübut edilməsi üçün məhkəmə və ya inzibati icraat çərçivəsində istifadəyə icazə verilir.
Səyyar vergi yoxlaması üçün sənədlərin tələb edilmə müddətləri
Səyyar vergi yoxlamasını həyata keçirən vergi orqanının vəzifəli şəxsi tərəfindən vergi ödəyicisinə göndərilən bildirişlə yanaşı yoxlama üçün lazım olan sənədlər, həmçinin electron fayllar tələb edilə bilər. Sənədlər və ya elektron fayllar 15 iş günü müddətində vergi orqanına tələbə uyğun olaraq təqdim etməlidir.
Vergilərin hesablanmasına təsir edən və yoxlama dövründə təqdim edilən sənədlərdən fərqli sənədlər isə əlavə vergi yoxlamasının təyin edildiyi gündən 30 iş günü ərzində təqdim edilməlidir.
Operativ vergi nəzarəti tədbirlərinin keçirilməsi zamanı sənədlərin və ya elektron faylların verilməsi haqqında tələb yönəldilən şəxs həmin sənədləri və elektron faylları 1 iş günü müddətində təqdim etməlidir.

Выездная налоговая проверка проводится непосредственно на территории, где налогоплательщик осуществляет свою предпринимательскую деятельность. В ходе выездной налоговой проверки информация, полученная налоговыми органами, исследуется на основе информации, полученной из внешних источников - средств массовой информации, финансовых учреждений, банков, а также от различных контролирующих органов.
Какие существуют формы выездной налоговой проверки?
Мобильная налоговая проверкаиз 2 имеет форму. Следующий и необычный.
Очередная мобильная налоговая проверка При ее проведении налоговый орган направляет налогоплательщику письменное уведомление не позднее, чем за 15 дней до начала проверки. (такое уведомление не направляется при внеслужебной проверке) В направляемом уведомлении указываются права и обязанности налогоплательщика и налогового органа, а также основание и дата проведения проверки. Очередная выездная налоговая проверка проводится один раз в календарный год. Продолжительность проверки не может превышать 30 рабочих дней. В исключительных случаях по решению вышестоящего налогового органа этот срок может быть продлен до 90 рабочих дней.
Выездная выездная налоговая проверка могут удерживаться налоговыми органами в следующих случаях:
- если документы налоговой отчетности не представлены в установленный срок; (также после уведомления налогового органа)
- если в акте, составленном в ходе налоговой проверки, обнаружены искаженные или недостоверные сведения
- при поступлении заявления налогоплательщика о возврате уже уплаченных финансовых санкций, налогов и процентов;
- когда установлены случаи сокрытия или уменьшения доходов налогоплательщика, а также объекта налогообложения;
- при наличии решения суда или правоохранительных органов о проведении проверки;
- в случае заявления о ликвидации или реорганизации юридического лица, являющегося налогоплательщиком, а также прекращения деятельности физического лица без создания юридического лица;
- если налогоплательщик является рисковым налогоплательщиком;
- на основании решения вышестоящего налогового органа, охватывающего проверяемый период предыдущей выездной налоговой проверкой;
Как проводится мобильная налоговая проверка?
Должностные лица налогового органа, проводящие выездную налоговую проверку, обязаны предъявить налогоплательщику свои служебные удостоверения, решение руководителя налогового органа о проведении проверки или решение суда. Только после этого они смогут попасть на территорию, используемую для предпринимательской деятельности. Если территория является жилой зоной, вход на территорию против воли проживающих там физических лиц не допускается. Если такое произошло, составляется акт. Согласно закону налоговый орган имеет право определять сумму налога, подлежащего уплате в соответствии с законодательством. Если налогоплательщик отказывается подписать акт, это отмечается в акте и копия акта предоставляется налогоплательщику. При выявлении случаев незаконного воспрепятствования они регистрируются как нарушение закона и налогоплательщик привлекается к ответственности.
Нарушения, выявленные при проверке зданий, территорий, транспортных средств налогоплательщика, а также вещей и документов, связанных с мероприятиями налогового контроля, оформляются протоколом и осуществляется фото- или видеофиксация. Однако эти записи не могут быть раскрыты третьим лицам без письменного согласия налогоплательщика. Фотографии или видео разрешено использовать только в рамках судебного или административного производства для доказывания случаев нарушения налогового законодательства.
Требование документов для выездной налоговой проверки сроки
Помимо уведомления, направляемого налогоплательщику должностным лицом налогового органа, проводящим выездную налоговую проверку, могут быть запрошены необходимые для проведения проверки документы, а также электронные файлы. Документы или электронные файлы должны быть представлены в налоговый орган по запросу в течение 15 рабочих дней.
Документы, влияющие на исчисление налогов и отличающиеся от представленных в период проверки, должны быть представлены в течение 30 рабочих дней со дня проведения дополнительной налоговой проверки.
При проведении оперативных мероприятий налогового контроля лицо, к которому обращено требование о предоставлении документов, электронных файлов, обязано представить эти документы и электронные файлы в течение 1 рабочего дня.
Предоставляются заверенные копии документов.
По поводу необходимых документов связьБолее подробную информацию вы можете получить, перейдя по ссылке