Tender bir işin və ya xidmətin ən uyğun və aşağı qiymətlərlə həyata keçirilməsi üçün bu xidməti təklif edən bir neçə iddiaçı arasında təşkil olunan müsabiqədir. Tender həmçinin rəqiblərin təklif etdiyi qiymətə görə istehsalçıların öz əmtəəsinə təklif etdiyi qiymət kimi başa düşülə bilər. Tender daha çox yüksək məbləğli malların alınması zamanı tətbiq edilən satınalma növlərindən biridir. Onun predmeti isə lahiyələşdirmə, nəqliyyat daşımaları, bərpa, faydalı qazıntı yataqlarının işlənməsi, təbiətin mühafizəsi, icarə, tikinti, təmir və digər məsələlərlə bağlı müxtəlif xidmətlər ola bilər.
Satınalmaların hazırlanması mərhələləri
Satınalan təşkilat tərəfindən tenderlər aşkarlıq, bərabərlik, şəffaflıq və rəqabətlilik prinsipləri əsasında təşkil olunmalıdır.
Satınalmaların hazırlanması üçün qeyd olunan mərhələlər aşağıdakılardır:
- Satınalan təşkilat tərəfindən tender komissiyası formalaşdırılır;
- Tenderin əsas şərtlər toplusu hazırlanır;
- Tender elanının dərc olunması və podratçılara tenderdə iştirak üçün fərdi dəvət göndərilir.
Tender komissiyasının formalaşdırılması
Tender komissiyası satınalan təşkilatın mütəxəssislərindən və ya əlaqədar təşkilatın nümayəndələrindən formalaşdırılan qrupdur. Komissiyanın tərkibi ən az 5 nəfərdən (tək sayda) ibarət olmalıdır. Komissiyanın tərkibi təşkilatın rəhbəri tərəfindən təsdiq edilir. Komissiyaya əsas şərtlər toplusunun hazırlanması, qiymətləndirilməsi və bu kimi səbəblər üçün ekspertlər də cəlb oluna bilər. Həmçinin, komissiyanın tərkibinə icra hakimiyyətinin nümayəndələri də daxil ola bilər. Bu o zaman olur ki, tender predmetinin qiyməti 5 milyard manat, əgər büdcədən maliyyələşdirilən təşkilatdırsa 1,5 milyard manatdan çox olsun.
Tenderin əsas şərtlər toplusu
Tenderin əsas şərtlər toplusunda aşağıdakı məlumatlar göstərilir:
- tender təkliflərinin hazırlanmasına dair təlimatlar;
- malgöndərənlərin ixtisas göstəricilərinin uyğun qiymətləndirilməsi, onları təsdiq edən sənədlərə dair tələblər, həmçinin təkrar təsdiqinin prosedurları və meyarları;
- malların zəruri texniki və keyfiyyət xüsusiyyətləri, planlar, eskiz və çertyojlar, malın miqdarı, əlavə xidmətlər, malların göndərilməsinin müddəti və yeri;
- qalib gələn tender təklifinin müəyyən edilməsi üçün təyin edilmiş meyarlar;
- tender predmetinin iddiaçılar arasında bölünməsi şərtləri;
- tərəflərin imzalayacaqları müqavilənin forması və satınalma müqaviləsinin şərtləri;
- tender təklifinin qiymətinin hesablanmalı olduğu valyuta;
- tender təklifləri verilməsinin qaydası, son müddəti və yeri;
- tender təkliflərinin hazırlandığı dil;
- tender təklifləri zərflərinin açılması günü, yeri və saatı;
- tender təkliflərinin hansı müddətə qüvvədə olması;
- dövlət satınalmalarına dair normativ hüquqi aktlara istinadlar;
- digər
Tender elanının məzmunu
Tender elanı və ya dəvəti vacib mərhələdir. Elanda aşağıdakı məlumatlar göstərilir:
- satınalmanı keçirən haqqında məlumat;
- satınalmanın başlanması vaxtı və yeri;
- satınalma müqaviləsi ilə əlaqədar rüsumlar, vergi və güzəştlər;
- satınalmada iştirak üçün sənədlər;
- əlavə məlumat üçün əlaqələndirici şəxsin telefonu və faks nömrəsi;
- tender təklifinin təminatı şərtləri;
- göndəriləcək malların adı, çatdırılacağı yer, miqdarı, görüləcək işlərin xüsusiyyəti, göstəriləcək xidmətlərin yeri və xidmətin təsviri;
- malların göndərilməsinin və işlərin başa çatdırılmasının müddətləri və ya xidmət göstərilməsinin qrafiki;
- iştirak haqqının məbləği və ödənilməsi qaydası;
Linkə keçid edərək ətraflı məlumat əldə edə bilərsiniz.
Podratçıların tenderə təqdim etdiyi sənədlər
Tenderdə iddiaçı kimi iştirak etmək istəyən podratçı satınalan təşkilata aşağıdakı sənədləri təqdim edir:
- tenderdə iştirak etmək üçün ərizə;
- iştirak haqqının ödənilməsini təsdiqləyən sənəd;
- tender təklifi;
- malgöndərən (podratçı) haqqında tələb olunan sənədlər.
- malgöndərənin tam adı və hüquqi statusu, qeydiyyatdan keçdiyi ölkə və rekvizitləri;
- malgöndərənin ehtiyac olduğu halda ixtisas göstəricilərinə dair məlumat;
- malgöndərənin son bir ildəki maliyyə vəziyyəti barədə bank tərəfindən verilmiş arayış.
Malgöndərən öz təklifini hazırlayaraq prosedurun başlanmasına ən azı bir iş günü qalmış tender keçirənə təqdim etməlidir. Gec təqdim olunmuş tender təklifi açılmadan geri qaytarılır .
Tender təklifindən başqa digər sənədlər satınalan təşkilata prosedurunun başlanmasına azı 7 iş günü qalmış təqdim olunmalıdır. Əgər sənədlərdə hər hansı çatışmazlıq olarsa təqdim olunduqdan ən çoxu 2 bank günü sonra podratçıya həmin sənədi hazırlamaq, yaxud bu sənədlərdə dəyişiklik aparmaq təklif edilir. Bu halda bütün sənədlər prosedurunun başlanmasına ən az 3 bank günü qalmış satınalan təşkilata təqdim olunmalıdır.
Əgər sənədlər düzgün tərtib olunub və vaxtında təqdim edilərsə tenderdə iştirak etmək istəyən malgöndərən iddiaçı kimi qeydə alınır.
Tender təkliflərinin təqdim olunması
Fiziki və ya hüquqi şəxs hər predmet üzrə bir iddiaçı qismində iştirak edə bilər və iddiaçı kimi yalnız bir təklif verə bilər.
Tender təklifləri verilməsinin vaxtı, son tarixi və yeri tenderin əsas şərtlər toplusunda müəyyənləşdirilir.
İddiaçı tərəfindən imzalanmış və möhürlənmiş tender təklifi ikiqat zərfə qoyulur. Hər iki zərfin bağlı tərəfi iddiaçı tərəfindən imzalanır və möhürlənərək satınalan təşkilatla təqdim olunur.

A tender is a competition organized between several bidders who offer this service for the implementation of a work or service at the most suitable and lowest prices. Bidding can also be understood as the price offered by producers for their commodity relative to the price offered by competitors. Bidding is one of the types of procurement that is used more often when purchasing high-value goods. Its subject can be various services related to planning, transportation, restoration, development of mineral deposits, nature protection, rental, construction, repair and other issues.
Stages of procurement preparation
Tenders by the purchasing organization should be organized on the basis of the principles of openness, equality, transparency and competitiveness.
The stages mentioned for preparation of purchases are as follows:
- A tender commission is formed by the purchasing organization;
- A set of basic conditions of the tender is prepared;
- The tender announcement is published and contractors are sent an individual invitation to participate in the tender.
Formation of tender commission
The tender commission is a group formed from specialists of the purchasing organization or representatives of the related organization. The composition of the commission should consist of at least 5 people (odd number). The composition of the commission is approved by the head of the organization. Experts may also be involved in the commission for preparation of a set of basic conditions, evaluation and similar reasons. Also, the commission may include representatives of the executive power. This happens when the price of the tender object exceeds 5 billion manats, and if it is an organization financed from the budget, it exceeds 1.5 billion manats.
A set of basic conditions of the tender
The following information is shown in the set of basic conditions of the tender:
- instructions on the preparation of tender offers;
- appropriate evaluation of the qualifications of consignors, requirements for documents confirming them, as well as procedures and criteria for re-approval;
- necessary technical and quality characteristics of goods, plans, sketches and drawings, quantity of goods, additional services, time and place of sending goods;
- established criteria for determining the winning bid;
- conditions for dividing the tender subject among bidders;
- the form of the contract to be signed by the parties and the conditions of the purchase contract;
- the currency in which the price of the tender offer should be calculated;
- procedure, deadline and place of submitting tender offers;
- the language in which tender offers are prepared;
- the day, place and time of opening tender bid envelopes;
- how long tender offers are valid;
- references to normative legal acts on public procurement;
- other
Content of the tender announcement
Tender announcement or invitation is an important stage. The advertisement shows the following information:
- information about the person making the purchase;
- time and place of commencement of procurement;
- fees, taxes and concessions related to the purchase agreement;
- documents for participation in procurement;
- telephone and fax number of contact person for further information;
- tender offer guarantee conditions;
- the name of the goods to be sent, the place of delivery, the amount, the nature of the work to be done, the place of the services to be provided and the description of the service;
- timing of shipment of goods and completion of work or schedule of service;
- the amount of the participation fee and the method of payment;
To the link You can get more information by clicking the link.
Documents submitted by contractors to the tender
The contractor who wants to participate in the tender as a bidder submits the following documents to the purchasing organization:
- application to participate in the tender;
- a document confirming the payment of the participation fee;
- tender offer;
- required documents about the consignor (contractor).
- full name and legal status of the consignor, country of registration and details;
- information on the qualifications of the consignor, if necessary;
- a bank statement on the financial status of the consignor in the last year.
The consignor must prepare his offer and submit it to the tenderer at least one working day before the start of the procedure. A tender submitted late will be returned without opening.
Apart from the tender offer, other documents must be submitted to the procuring organization at least 7 working days before the start of the procedure. If there is any deficiency in the documents, the contractor is offered to prepare the document or to make changes in these documents no later than 2 banking days after submission. In this case, all documents must be submitted to the purchasing organization at least 3 banking days before the start of the procedure.
If the documents are prepared correctly and submitted on time, the consignor who wants to participate in the tender is registered as a bidder.
Submission of tender offers
A natural or legal person can participate as a bidder for each subject and submit only one offer as a bidder.
The time, deadline and place of submitting tender offers are determined in the set of basic conditions of the tender.
The bid, signed and sealed by the bidder, is placed in a double envelope. The sealed side of both envelopes is signed by the bidder and submitted to the procuring organization after being sealed.