Tender bir işin və ya xidmətin ən uyğun və aşağı qiymətlərlə həyata keçirilməsi üçün bu xidməti təklif edən bir neçə iddiaçı arasında təşkil olunan müsabiqədir. Tender həmçinin rəqiblərin təklif etdiyi qiymətə görə istehsalçıların öz əmtəəsinə təklif etdiyi qiymət kimi başa düşülə bilər. Tender daha çox yüksək məbləğli malların alınması zamanı tətbiq edilən satınalma növlərindən biridir. Onun predmeti isə lahiyələşdirmə, nəqliyyat daşımaları, bərpa, faydalı qazıntı yataqlarının işlənməsi, təbiətin mühafizəsi, icarə, tikinti, təmir və digər məsələlərlə bağlı müxtəlif xidmətlər ola bilər.
Satınalmaların hazırlanması mərhələləri
Satınalan təşkilat tərəfindən tenderlər aşkarlıq, bərabərlik, şəffaflıq və rəqabətlilik prinsipləri əsasında təşkil olunmalıdır.
Satınalmaların hazırlanması üçün qeyd olunan mərhələlər aşağıdakılardır:
- Satınalan təşkilat tərəfindən tender komissiyası formalaşdırılır;
- Tenderin əsas şərtlər toplusu hazırlanır;
- Tender elanının dərc olunması və podratçılara tenderdə iştirak üçün fərdi dəvət göndərilir.
Tender komissiyasının formalaşdırılması
Tender komissiyası satınalan təşkilatın mütəxəssislərindən və ya əlaqədar təşkilatın nümayəndələrindən formalaşdırılan qrupdur. Komissiyanın tərkibi ən az 5 nəfərdən (tək sayda) ibarət olmalıdır. Komissiyanın tərkibi təşkilatın rəhbəri tərəfindən təsdiq edilir. Komissiyaya əsas şərtlər toplusunun hazırlanması, qiymətləndirilməsi və bu kimi səbəblər üçün ekspertlər də cəlb oluna bilər. Həmçinin, komissiyanın tərkibinə icra hakimiyyətinin nümayəndələri də daxil ola bilər. Bu o zaman olur ki, tender predmetinin qiyməti 5 milyard manat, əgər büdcədən maliyyələşdirilən təşkilatdırsa 1,5 milyard manatdan çox olsun.
Tenderin əsas şərtlər toplusu
Tenderin əsas şərtlər toplusunda aşağıdakı məlumatlar göstərilir:
- tender təkliflərinin hazırlanmasına dair təlimatlar;
- malgöndərənlərin ixtisas göstəricilərinin uyğun qiymətləndirilməsi, onları təsdiq edən sənədlərə dair tələblər, həmçinin təkrar təsdiqinin prosedurları və meyarları;
- malların zəruri texniki və keyfiyyət xüsusiyyətləri, planlar, eskiz və çertyojlar, malın miqdarı, əlavə xidmətlər, malların göndərilməsinin müddəti və yeri;
- qalib gələn tender təklifinin müəyyən edilməsi üçün təyin edilmiş meyarlar;
- tender predmetinin iddiaçılar arasında bölünməsi şərtləri;
- tərəflərin imzalayacaqları müqavilənin forması və satınalma müqaviləsinin şərtləri;
- tender təklifinin qiymətinin hesablanmalı olduğu valyuta;
- tender təklifləri verilməsinin qaydası, son müddəti və yeri;
- tender təkliflərinin hazırlandığı dil;
- tender təklifləri zərflərinin açılması günü, yeri və saatı;
- tender təkliflərinin hansı müddətə qüvvədə olması;
- dövlət satınalmalarına dair normativ hüquqi aktlara istinadlar;
- digər
Tender elanının məzmunu
Tender elanı və ya dəvəti vacib mərhələdir. Elanda aşağıdakı məlumatlar göstərilir:
- satınalmanı keçirən haqqında məlumat;
- satınalmanın başlanması vaxtı və yeri;
- satınalma müqaviləsi ilə əlaqədar rüsumlar, vergi və güzəştlər;
- satınalmada iştirak üçün sənədlər;
- əlavə məlumat üçün əlaqələndirici şəxsin telefonu və faks nömrəsi;
- tender təklifinin təminatı şərtləri;
- göndəriləcək malların adı, çatdırılacağı yer, miqdarı, görüləcək işlərin xüsusiyyəti, göstəriləcək xidmətlərin yeri və xidmətin təsviri;
- malların göndərilməsinin və işlərin başa çatdırılmasının müddətləri və ya xidmət göstərilməsinin qrafiki;
- iştirak haqqının məbləği və ödənilməsi qaydası;
Linkə keçid edərək ətraflı məlumat əldə edə bilərsiniz.
Podratçıların tenderə təqdim etdiyi sənədlər
Tenderdə iddiaçı kimi iştirak etmək istəyən podratçı satınalan təşkilata aşağıdakı sənədləri təqdim edir:
- tenderdə iştirak etmək üçün ərizə;
- iştirak haqqının ödənilməsini təsdiqləyən sənəd;
- tender təklifi;
- malgöndərən (podratçı) haqqında tələb olunan sənədlər.
- malgöndərənin tam adı və hüquqi statusu, qeydiyyatdan keçdiyi ölkə və rekvizitləri;
- malgöndərənin ehtiyac olduğu halda ixtisas göstəricilərinə dair məlumat;
- malgöndərənin son bir ildəki maliyyə vəziyyəti barədə bank tərəfindən verilmiş arayış.
Malgöndərən öz təklifini hazırlayaraq prosedurun başlanmasına ən azı bir iş günü qalmış tender keçirənə təqdim etməlidir. Gec təqdim olunmuş tender təklifi açılmadan geri qaytarılır .
Tender təklifindən başqa digər sənədlər satınalan təşkilata prosedurunun başlanmasına azı 7 iş günü qalmış təqdim olunmalıdır. Əgər sənədlərdə hər hansı çatışmazlıq olarsa təqdim olunduqdan ən çoxu 2 bank günü sonra podratçıya həmin sənədi hazırlamaq, yaxud bu sənədlərdə dəyişiklik aparmaq təklif edilir. Bu halda bütün sənədlər prosedurunun başlanmasına ən az 3 bank günü qalmış satınalan təşkilata təqdim olunmalıdır.
Əgər sənədlər düzgün tərtib olunub və vaxtında təqdim edilərsə tenderdə iştirak etmək istəyən malgöndərən iddiaçı kimi qeydə alınır.
Tender təkliflərinin təqdim olunması
Fiziki və ya hüquqi şəxs hər predmet üzrə bir iddiaçı qismində iştirak edə bilər və iddiaçı kimi yalnız bir təklif verə bilər.
Tender təklifləri verilməsinin vaxtı, son tarixi və yeri tenderin əsas şərtlər toplusunda müəyyənləşdirilir.
İddiaçı tərəfindən imzalanmış və möhürlənmiş tender təklifi ikiqat zərfə qoyulur. Hər iki zərfin bağlı tərəfi iddiaçı tərəfindən imzalanır və möhürlənərək satınalan təşkilatla təqdim olunur.

Тендер – это конкурс, организуемый между несколькими участниками торгов, предлагающими данную услугу на выполнение работы или услуги по наиболее подходящим и самым низким ценам. Торги также можно понимать как цену, предлагаемую производителями за свой товар по сравнению с ценой, предлагаемой конкурентами. Тендер – один из видов закупок, который чаще всего применяется при закупке товаров в больших объемах. Его предметом могут быть различные услуги, связанные с планированием, транспортировкой, восстановлением, разработкой месторождений полезных ископаемых, охраной природы, арендой, строительством, ремонтом и другими вопросами.
Этапы подготовки закупки
Тендеры закупочной организации должны быть организованы на основе принципов открытости, равенства, прозрачности и конкурентоспособности.
Этапы подготовки закупок следующие:
- Тендерная комиссия формируется закупочной организацией;
- Подготовлен пакет основных условий тендера;
- Объявление о тендере публикуется, а подрядчикам направляется индивидуальное приглашение к участию в тендере.
Формирование тендерной комиссии
Тендерная комиссия представляет собой группу, формируемую из специалистов закупочной организации или представителей смежной организации. Состав комиссии должен состоять не менее чем из 5 человек (нечетное число). Состав комиссии утверждается руководителем организации. В состав комиссии также могут быть привлечены эксперты для подготовки комплекса основных условий, оценок и тому подобных оснований. Также в состав комиссии могут входить представители исполнительной власти. Это происходит, когда цена объекта тендера превышает 5 миллиардов манатов, а если это организация, финансируемая из бюджета, - 1,5 миллиарда манатов.
Комплекс основных условий тендера
В наборе основных условий тендера отражена следующая информация:
- инструкции по подготовке тендерных предложений;
- соответствующая оценка квалификации грузоотправителей, требований к подтверждающим их документам, а также порядка и критериев переаттестации;
- необходимые технические и качественные характеристики товара, планы, эскизы и чертежи, количество товара, дополнительные услуги, время и место отправки товара;
- установленные критерии определения победившей заявки;
- условия разделения предмета конкурса между претендентами;
- форма договора, подписываемого сторонами, и условия договора купли-продажи;
- валюта, в которой должна рассчитываться цена тендерного предложения;
- порядок, срок и место подачи тендерных предложений;
- язык, на котором составляются тендерные предложения;
- день, место и время вскрытия конвертов с конкурсными предложениями;
- срок действия тендерных предложений;
- ссылки на нормативные правовые акты о государственных закупках;
- другой
Содержание объявления о тендере
Объявление или приглашение на тендер – важный этап. В рекламе указывается следующая информация:
- информация о лице, совершающем покупку;
- время и место начала закупки;
- сборы, налоги и льготы, связанные с договором купли-продажи;
- документы для участия в закупках;
- номер телефона и факса контактного лица для получения дополнительной информации;
- условия гарантии тендерного предложения;
- наименование отправляемого товара, место доставки, сумма, характер выполняемых работ, место оказания услуг и описание услуги;
- сроки отгрузки товара и завершения работ или график оказания услуг;
- размер платы за участие и способ оплаты;
Перейти по ссылке Более подробную информацию вы можете получить, перейдя по ссылке.
Документы, представляемые подрядчиками на тендер
Подрядчик, желающий принять участие в тендере в качестве участника торгов, представляет в закупочную организацию следующие документы:
- заявка на участие в тендере;
- документ, подтверждающий оплату взноса за участие;
- тендерное предложение;
- необходимые документы о грузоотправителе (подрядчике).
- полное имя и юридический статус отправителя, страна регистрации и реквизиты;
- сведения о квалификации грузоотправителя, при необходимости;
- выписка из банка о финансовом состоянии грузоотправителя за последний год.
Грузоотправитель должен подготовить свое предложение и представить его участнику тендера не позднее, чем за один рабочий день до начала процедуры. Тендерная заявка, поданная с опозданием, будет возвращена без вскрытия.
Помимо тендерного предложения, другие документы должны быть представлены закупающей организации не позднее, чем за 7 рабочих дней до начала процедуры. При наличии недостатков в документах исполнителю предлагается подготовить документ или внести изменения в эти документы не позднее 2-х банковских дней после подачи. В этом случае все документы необходимо предоставить в закупочную организацию не позднее, чем за 3 банковских дня до начала процедуры.
Если документы подготовлены правильно и поданы в срок, грузоотправитель, желающий принять участие в тендере, регистрируется в качестве участника торгов.
Подача тендерных предложений
Физическое или юридическое лицо может участвовать в качестве участника торгов по каждому предмету и подать в качестве участника торгов только одно предложение.
Время, срок и место подачи тендерных предложений определяются в наборе основных условий конкурса.
Заявка, подписанная и запечатанная участником торгов, помещается в двойной конверт. Запечатанная сторона обоих конвертов подписывается участником торгов и после запечатывания передается закупающей организации.