Tranzit yüklərin gömrük rəsmiləşdirilməsi Azərbaycan Respublikasının Gömrük məcəlləsi əsasında aparılır. Bəs bu qanunvericilik sözügedən prosesi hansı formada nəzərdə tutur? Bu yazımızda tranzit yüklərin gömrük rəsmiləşdirilməsinin necə aparılmasından danışacağıq.
Tranzit yüklərin gömrük rəsmiləşdirilməsinə sərhəd stansiyası tərəfindən yüklərin AR-a daxil olması barədə müvafiq gömrük orqanına verdiyi məlumatdan sonra start verilir. Tranzit yüklərin idxal məntəqəsindən ixrac məntəqəsinə kimi daşınması prosesi gömrük nəzarəti altında baş tutur. Tranzit yüklər müvafiq gömrük orqanına bəyan edilməlidir, bu bəyanedilmə dəmiryolu, yükün ekspeditoru və ya gömrük brokeri tərəfindən həyata keçirilir. Gömrük rəsmiləşdirilməsinin tamamlanması mümkün olmayan və ya AR ərazisində daşınması qanunvericiliklə qadağan olan yükdaşımaları qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş müddət ərzində geri qaytarılmalıdır.
Əgər yükün daşınmasının mümkünlüyü barədə qərar qəbul edilibsə, bundan sonra gömrük orqanının vəzifəli şəxsi tranzit bəyannaməsinin bütün nüsxələrinə, həmçinin qaimə və çıxış sərhəd məntəqəsində alınan yol cədvəlinin əlavə nüsxəsinə də ştamp vuraraq rəsmiləşdirməni həyata keçirir. Tranzit yüklərin daşınmasına nəzarət Dövlət Gömrük Komitəsi tərəfindən müəyyən edilmiş qaydada həyata keçirilir.
Şirkətimiz gömrük rüsumlarının müəyyən edilməsi, idxal və ixrac əməliyyatlarında rəsmiləşdirməsinin həyata keçirilməsi, gömrük ekspertizasıının aparılması, malların təsnifat kodlarının müəyyən edilməsi bir sıra gömrük xidmətlərini müştərilərimizə təqdim etməkdədir.

Transit loads customs clearance Customs Code of the Republic of Azerbaijan based on But in what form does this legislation envisage the mentioned process? In this article, we will talk about how to carry out customs clearance of transit cargo.
Customs clearance of transit goods is started after the border station informs the relevant customs authority about the goods' entry into AR. The process of transporting transit goods from the point of import to the point of export takes place under customs control. Transit cargo must be declared to the appropriate customs authority, this declaration is carried out by the railway, freight forwarder or customs broker. Cargo transportation that cannot be completed with customs clearance or that is prohibited to be transported on the territory of the AR should be returned within the period provided by the legislation.
If a decision has been made about the possibility of transporting the cargo, then the official of the customs body carries out the formalization by putting a stamp on all copies of the transit declaration, as well as on the additional copy of the route schedule received at the customs and exit border checkpoints. Control of the transportation of transit cargo is carried out in the manner determined by the State Customs Committee.
Our company is engaged in the determination of customs duties, implementation of formalization in import and export operations, conducting customs expertise, determining the classification codes of goods. customs services is presenting to our customers.