Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı müddət AR Vergilər Nazirliyi tərəfindən Azərbaycan Respublikası Məcəlləsinin və “Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi müddətinin uzadılması şərtləri və qaydaları”nın tələblərinə riayət edilməklə uzadılır.
Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı müddətin dəyişdirilməsi halları
Bu müddətin AR Vergi Məcəlləsi ilə müəyyənləşdirilən müddətdən daha gec müddətə dəyişdirilməsi aşağıda qeyd olunan hallarda mümkündür:
Təbii fəlakət və ya hər hansı qarşısıalınmaz qüvvə nəticəsində vergi ödəyicisinə zərər dəydikdə. Bu halda ödəmə müddəti uzadılmış məbləğdə uzadılan müddət ərzində faiz hesablanmır.
Bu zaman vergi ödəyicisi aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidir:
- müddətin uzadılması haqda əsaslandırılmış müraciət;
- hadisənin baş verməsi haqda müvafiq orqanın arayışı;
- hadisə nəticəsində dəymiş zərərin məbləği ilə bağlı müvafiq orqanın arayışı.
Vergi ödəyicisinin vergini birdəfəyə ödədiyi halda iflasa uğramaq təhlükəsi yarandıqda. Bu halda, uzadılan müddət ərzində ödəmə müddəti uzadılan məbləğə hər gün üçün 0,01 faiz miqdarında faiz tutulur.
- müddətinin uzadılması haqda əsaslandırılmış müraciət;
- müraciət tarixinə vergi ödəyicisinin kassasında, valyuta, hesablaşma, depozit və digər hesablarında vəsaitlərin qalığı haqda müvafiq orqanların arayışı;
- kreditorların və debitorların adı və VÖEN-i qeyd edilməklə kreditor və debitor borcları haqda arayış.
Qeyd olunan əsaslar olduqda bu müddətin vergi ili ərzində 1 aydan 9 ayadək uzadılması mümkündür.
Vergi qanunvericiliyinin pozulması ilə bağlı vergi ödəyicisi barədə cinayət işi qaldırıldığı zaman vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi vaxtının uzadılması yolverilməzdir.
Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi müddətinin uzadılması prosesi
Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi müddətinin uzadılması üçün vergi ödəyicisi tərəfindən müvafiq zəmanət və ya girovun olduğunu təsdiqləyən sənədlər vergi orqanına təqdim edilməlidir. Müraciət vergi növü üzrə onların hesabat dövrü üçün qanunvericilikdə göstərilən ödəmə müddətinə qədər təqdim olunmalıdır.
30 gün müddətində vergi orqanı tərəfindən vergi ödəyicisinin müraciətinə baxılır. Müraciət əsaslandırılmış hesab edildikdə, AR Vergi Məcəlləsinə və bu Qaydalara uyğun olaraq vergi öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi müddətinin uzadılması barədə AR Vergilər Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilmiş formaya uyğun qərar qəbul edilir.
Müraciət etmiş vergi ödəyicisi bu öhdəliyin yerinə yetirilməsi üçün girov verdiyi zaman vergi ödəyicisi ilə vergi orqanı arasında girov müqaviləsi imzalanır. Girov münasibətləri “Girov haqqında” AR qanununa uyğun olaraq tənzimlənir.
Girov qoyulmuş əmlakın dəyərinin müəyyən edilməsi ehtiyacı yarandıqda bu dəyər “Qiymətləndirmə fəaliyyəti haqqında” AR qanununa uyğun olaraq müəyyən edilir.
Girov müqaviləsinin etibarsız hesab edilməsi vergi ödəyicisinin vergi öhdəliyini ləğv etmir. Girov müqaviləsinin qeydiyyatı xərcləri vergi ödəyicisi tərəfindən ödənilir.
Müddətin uzadılması haqqında qərarda ödəmə müddəti uzadılan verginin növü, vergi üzrə borcun ödənilmə müddəti, məbləği, ödənilmə qaydası, hesablanan faizlər, həmçinin zəmanət və ya girov haqqında qeydlər edilməlidir. Müddətinin uzadılması barədə qərar qərarda qeyd olunan müddətdə qüvvəyə minir.
Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsinin uzadılmış müddətinə vaxtından əvvəl xitam verilməsi halları
Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı uzadılmış müddətə aşağıda qeyd olunan hallarda vaxtından əvvəl xitam verilə bilər:
- vergi ödəyicisi vergi öhdəliyini vaxtından əvvəl yerinə yetirdikdə;
- vergi ödəyicisi haqqında vergi qanunvericiliyinin pozulması ilə əlaqədar cinayət işi qaldırıldıqda;
- vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi müddətinin uzadılması ilə bağlı qərarın şərtlərinə əməl edilmədikdə.
Vergi ödəyicisi haqqında vergi qanunvericiliyinin pozulması ilə əlaqədar cinayət işi qaldırıldıqda və vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi müddətinin uzadılması ilə bağlı qərarın şərtlərinə əməl edilmədikdə uzadılmış müddətə vaxtından əvvəl xitam verilməsi barədə qərar vermiş vergi orqanı 5 gün ərzində vergi ödəyicisinə bu haqda məlumat verməlidir. Vergi ödəyicisi məlumatı aldığı vaxtdan 30 gün ərzində borc məbləğini və həmin məbləğə hesablanmış faizləri ödəməlidir.
Qeyd: Vergi ödəyicisinin vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsinin uzadılmış müddətinin vaxtından əvvəl dayandırılması haqda vergi orqanının, həmçinin onların vəzifəli şəxslərinin hərəkətindən və ya hərəkətsizliyindən şikayət etmək hüququ vardır.

The term related to the fulfillment of the tax obligation is determined by the Ministry of Taxes of the Republic of Azerbaijan according to the Code of the Republic of Azerbaijan and "Conditions and rules for extending the tax liability fulfillment period"is extended by complying with the requirements of
Cases of changing the period related to the fulfillment of tax liability
It is possible to change this period to a period later than the period determined by the AR Tax Code in the following cases:
In case of damage to the taxpayer as a result of a natural disaster or any other force majeure. In this case, interest is not calculated on the extended payment period during the extended period.
At this time, the taxpayer must submit the following documents:
- reasoned request for extension of time;
- reference of the relevant body about the occurrence of the incident;
- reference of the relevant authority regarding the amount of damage caused as a result of the incident.
When the taxpayer is in danger of becoming bankrupt while paying the tax in one lump sum. In this case, interest is charged at the rate of 0.01 percent for each day on the extended payment period during the extended period.
- reasoned request for extension of the term;
- reference of relevant authorities on the balance of funds in the cash register, currency, settlement, deposit and other accounts of the taxpayer as of the date of application;
- creditor's and debtor's statement with name and TIN of creditors and debtors.
It is possible to extend this period from 1 month to 9 months during the tax year if there are the mentioned grounds.
When a criminal case is filed against the taxpayer for violation of the tax legislation, the extension of the time for fulfilling the tax obligation is inadmissible.
The process of extending the tax liability fulfillment period
In order to extend the period for fulfilling the tax obligation, documents confirming the existence of an appropriate guarantee or pledge must be submitted to the tax authority by the taxpayer. The application must be submitted by the payment period specified in the legislation for their reporting period for the type of tax.
The tax authority considers the taxpayer's application within 30 days. If the application is considered justified, a decision is made in accordance with the form approved by the Ministry of Taxes of the Republic of Azerbaijan on the extension of the period for the fulfillment of tax obligations in accordance with the Tax Code of the Republic of Azerbaijan and these Regulations.
A pledge agreement is signed between the taxpayer and the tax authority when the applicant taxpayer gives a pledge for the fulfillment of this obligation. Pledge relations are regulated in accordance with AR law "On Pledge".
When there is a need to determine the value of the pledged property, this value is determined in accordance with the AR Law "On Valuation Activities".
The invalidation of the pledge agreement does not cancel the tax liability of the taxpayer. The costs of registration of the mortgage agreement are paid by the taxpayer.
In the decision on extension of the term, notes should be made about the type of tax for which the payment period has been extended, the payment period for the tax debt, the amount, the method of payment, the calculated interest, as well as the guarantee or pledge. The decision to extend the term comes into force during the period specified in the decision.
Cases of premature termination of the extended period of tax liability fulfillment
The extended period for the fulfillment of the tax liability may be prematurely terminated in the following cases:
- when the taxpayer fulfills the tax obligation ahead of time;
- when a criminal case is filed against the taxpayer in connection with the violation of the tax legislation;
- if the conditions of the decision on the extension of the tax liability fulfillment period are not followed.
When a criminal case is filed against a taxpayer for violation of the tax legislation and the conditions of the decision on extending the period for fulfilling the tax obligation are not followed, the tax authority that decided on the premature termination of the extended period must inform the taxpayer about this within 5 days. The taxpayer must pay the amount owed and the interest calculated on that amount within 30 days from the time of receiving the information.
Note: The taxpayer has the right to complain about the action or inaction of the tax authority, as well as their officials, regarding the premature termination of the extended period of tax liability fulfillment.