Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı müddət AR Vergilər Nazirliyi tərəfindən Azərbaycan Respublikası Məcəlləsinin və “Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi müddətinin uzadılması şərtləri və qaydaları”nın tələblərinə riayət edilməklə uzadılır.
Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı müddətin dəyişdirilməsi halları
Bu müddətin AR Vergi Məcəlləsi ilə müəyyənləşdirilən müddətdən daha gec müddətə dəyişdirilməsi aşağıda qeyd olunan hallarda mümkündür:
Təbii fəlakət və ya hər hansı qarşısıalınmaz qüvvə nəticəsində vergi ödəyicisinə zərər dəydikdə. Bu halda ödəmə müddəti uzadılmış məbləğdə uzadılan müddət ərzində faiz hesablanmır.
Bu zaman vergi ödəyicisi aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidir:
- müddətin uzadılması haqda əsaslandırılmış müraciət;
- hadisənin baş verməsi haqda müvafiq orqanın arayışı;
- hadisə nəticəsində dəymiş zərərin məbləği ilə bağlı müvafiq orqanın arayışı.
Vergi ödəyicisinin vergini birdəfəyə ödədiyi halda iflasa uğramaq təhlükəsi yarandıqda. Bu halda, uzadılan müddət ərzində ödəmə müddəti uzadılan məbləğə hər gün üçün 0,01 faiz miqdarında faiz tutulur.
- müddətinin uzadılması haqda əsaslandırılmış müraciət;
- müraciət tarixinə vergi ödəyicisinin kassasında, valyuta, hesablaşma, depozit və digər hesablarında vəsaitlərin qalığı haqda müvafiq orqanların arayışı;
- kreditorların və debitorların adı və VÖEN-i qeyd edilməklə kreditor və debitor borcları haqda arayış.
Qeyd olunan əsaslar olduqda bu müddətin vergi ili ərzində 1 aydan 9 ayadək uzadılması mümkündür.
Vergi qanunvericiliyinin pozulması ilə bağlı vergi ödəyicisi barədə cinayət işi qaldırıldığı zaman vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi vaxtının uzadılması yolverilməzdir.
Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi müddətinin uzadılması prosesi
Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi müddətinin uzadılması üçün vergi ödəyicisi tərəfindən müvafiq zəmanət və ya girovun olduğunu təsdiqləyən sənədlər vergi orqanına təqdim edilməlidir. Müraciət vergi növü üzrə onların hesabat dövrü üçün qanunvericilikdə göstərilən ödəmə müddətinə qədər təqdim olunmalıdır.
30 gün müddətində vergi orqanı tərəfindən vergi ödəyicisinin müraciətinə baxılır. Müraciət əsaslandırılmış hesab edildikdə, AR Vergi Məcəlləsinə və bu Qaydalara uyğun olaraq vergi öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi müddətinin uzadılması barədə AR Vergilər Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilmiş formaya uyğun qərar qəbul edilir.
Müraciət etmiş vergi ödəyicisi bu öhdəliyin yerinə yetirilməsi üçün girov verdiyi zaman vergi ödəyicisi ilə vergi orqanı arasında girov müqaviləsi imzalanır. Girov münasibətləri “Girov haqqında” AR qanununa uyğun olaraq tənzimlənir.
Girov qoyulmuş əmlakın dəyərinin müəyyən edilməsi ehtiyacı yarandıqda bu dəyər “Qiymətləndirmə fəaliyyəti haqqında” AR qanununa uyğun olaraq müəyyən edilir.
Girov müqaviləsinin etibarsız hesab edilməsi vergi ödəyicisinin vergi öhdəliyini ləğv etmir. Girov müqaviləsinin qeydiyyatı xərcləri vergi ödəyicisi tərəfindən ödənilir.
Müddətin uzadılması haqqında qərarda ödəmə müddəti uzadılan verginin növü, vergi üzrə borcun ödənilmə müddəti, məbləği, ödənilmə qaydası, hesablanan faizlər, həmçinin zəmanət və ya girov haqqında qeydlər edilməlidir. Müddətinin uzadılması barədə qərar qərarda qeyd olunan müddətdə qüvvəyə minir.
Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsinin uzadılmış müddətinə vaxtından əvvəl xitam verilməsi halları
Vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı uzadılmış müddətə aşağıda qeyd olunan hallarda vaxtından əvvəl xitam verilə bilər:
- vergi ödəyicisi vergi öhdəliyini vaxtından əvvəl yerinə yetirdikdə;
- vergi ödəyicisi haqqında vergi qanunvericiliyinin pozulması ilə əlaqədar cinayət işi qaldırıldıqda;
- vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi müddətinin uzadılması ilə bağlı qərarın şərtlərinə əməl edilmədikdə.
Vergi ödəyicisi haqqında vergi qanunvericiliyinin pozulması ilə əlaqədar cinayət işi qaldırıldıqda və vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsi müddətinin uzadılması ilə bağlı qərarın şərtlərinə əməl edilmədikdə uzadılmış müddətə vaxtından əvvəl xitam verilməsi barədə qərar vermiş vergi orqanı 5 gün ərzində vergi ödəyicisinə bu haqda məlumat verməlidir. Vergi ödəyicisi məlumatı aldığı vaxtdan 30 gün ərzində borc məbləğini və həmin məbləğə hesablanmış faizləri ödəməlidir.
Qeyd: Vergi ödəyicisinin vergi öhdəliyinin yerinə yetirilməsinin uzadılmış müddətinin vaxtından əvvəl dayandırılması haqda vergi orqanının, həmçinin onların vəzifəli şəxslərinin hərəkətindən və ya hərəkətsizliyindən şikayət etmək hüququ vardır.

Срок исполнения налогового обязательства определяется Министерством по налогам Азербайджанской Республики в соответствии с Кодексом Азербайджанской Республики и «Условия и правила продления срока исполнения налогового обязательства»расширяется за счет соблюдения требований
Случаи изменения срока, связанного с исполнением налогового обязательства
Изменить этот период на период позже срока, определенного Налоговым кодексом АР, возможно в следующих случаях:
В случае причинения ущерба налогоплательщику в результате стихийного бедствия или иных обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае проценты за продленный период платежа не начисляются в течение продленного периода.
При этом налогоплательщику необходимо представить следующие документы:
- мотивированное ходатайство о продлении срока;
- справка соответствующего органа о наступлении события;
- справка соответствующего органа о размере ущерба, причиненного в результате происшествия.
Когда налогоплательщику грозит опасность стать банкротом при уплате налога одной единовременной выплатой. В этом случае проценты начисляются по ставке 0,01 процента за каждый день продленного платежного периода в течение продленного периода.
- справка соответствующих органов об остатках денежных средств на кассовом, валютном, расчетном, депозитном и иных счетах налогоплательщика на день обращения;
- заявления кредитора и должника с указанием наименования и ИНН кредиторов и должников.
Продление этого срока с 1 месяца до 9 месяцев в течение налогового года возможно при наличии указанных оснований.
При возбуждении уголовного дела в отношении налогоплательщика за нарушение налогового законодательства продление срока исполнения налогового обязательства не допускается.
Процесс продления срока исполнения налогового обязательства
Для продления срока исполнения налогового обязательства налогоплательщиком в налоговый орган должны быть представлены документы, подтверждающие наличие соответствующей гарантии или залога. Заявление должно быть подано к сроку уплаты, установленному законодательством для отчетного периода по виду налога.
Налоговый орган рассматривает заявление налогоплательщика в течение 30 дней. Если заявление признано обоснованным, принимается решение по форме, утвержденной Министерством Налогов Азербайджанской Республики, о продлении срока исполнения налоговых обязательств в соответствии с Налоговым Кодексом Азербайджанской Республики. и настоящие Правила.
Договор залога заключается между налогоплательщиком и налоговым органом при внесении налогоплательщиком-заявителем залога для исполнения данного обязательства. Залоговые отношения регулируются в соответствии с Законом АР «О залоге».
При возникновении необходимости определения стоимости заложенного имущества эта стоимость определяется в соответствии с Законом АР «Об оценочной деятельности».
Признание договора залога недействительным не отменяет налогового обязательства налогоплательщика. Расходы по регистрации договора ипотеки оплачивает налогоплательщик.
В решении о продлении срока должны быть сделаны отметки о виде налога, по которому продлён срок уплаты, сроке уплаты налоговой задолженности, сумме, способе уплаты, начисленных процентах, а также гарантия или залог. Решение о продлении срока вступает в силу в течение срока, указанного в решении.
Случаи досрочного прекращения продленного срока исполнения налогового обязательства
Продленный срок исполнения налогового обязательства может быть досрочно прекращен в следующих случаях:
- при досрочном исполнении налогоплательщиком налогового обязательства;
- при возбуждении уголовного дела в отношении налогоплательщика в связи с нарушением налогового законодательства;
- при несоблюдении условий решения о продлении срока исполнения налогового обязательства.
При возбуждении уголовного дела в отношении налогоплательщика за нарушение налогового законодательства и несоблюдении условий решения о продлении срока исполнения налогового обязательства налоговый орган, принявший решение о досрочном прекращении продленного срока, обязан сообщить об этом налоговому органу. налогоплательщику об этом в течение 5 дней. Налогоплательщик должен выплатить сумму задолженности и проценты, начисленные на эту сумму, в течение 30 дней с момента получения информации.
Примечание: Налогоплательщик имеет право обжаловать действие или бездействие налогового органа, а также его должностных лиц по поводу досрочного прекращения продленного срока исполнения налогового обязательства.