Vergi ödəyicisinin və vəzifəli şəxsin vergi orqanlarının qərarı və aktlarından, onların vəzifəli şəxslərinin hərəkətləri və hərəkətsizliyindən şikayət etmək hüququ vardır. Bu şikayət qanunda nəzərdə tutulan qaydada yuxarı vəzifəli şəxsə, yuxarı vergi orqanına və ya məhkəməyə verilir.
Şikayət verilməsi qaydası
Şikayətin yuxarı vəzifəli şəxsə, yaxud vergi orqanına verilməsi eyni zamanda və ya sonradan həmin şikayətin məhkəməyə verilməsini də istisna etmir. Şikayət vergi ödəyicisi tərəfindən yuxarı vəzifəli şəxs və ya vergi orqanına hüquqlarının pozulduğunu bildiyi və yaxud bilməli olduğu gündən 3 ay müddətində verilir. Həmin müddət vergi ödəyicisi və ya borclu şəxs tərəfindən üzürlü səbəblərdən buraxılarsa, şikayəti verən şəxsin ərizəsinə əsasən həmin müddət yuxarı vergi orqanı və onların vəzifəli şəxsi tərəfindən bərpa edilə bilər.
Vergi orqanında şikayətə baxılma
Vergi ödəyicisinin və ya borclu şəxsin vergi orqanının qərarı və aktlarından, həmçinin vergi orqanının vəzifəli şəxslərinin hərəkəti və ya hərəkətsizliyindən şikayətinə həmin şikayətin alındığı gündən 30 iş günü müddətində yuxarı vergi orqanı və ya onun vəzifəli şəxsi tərəfindən baxılır. Bu barədə şikayət vermiş şəxsə yazılı cavab göndərilir. Şikayət barədə əhəmiyyət kəsb edən halların müəyyən ləşdirilməsi məqsədilə 30 iş günündən daha artıq müddət tələb oluna bilər. Bu halda vergi orqanı tərəfindən şikayətə baxılması müddəti bir dəfə 30 iş günü müddətində uzadıla bilər. Müddətin uzadılması ilə bağlı şikayət vermiş şəxsə 3 iş günü müddətində məlumat göndərilir.
Vergi ödəyicisi ona hesablanmış verginin məbləği ilə razı olmaya bilər. Bu zaman verginin ödənilməsini dayandırmadan bilavasitə vergi nəzarətini həyata keçirən müvafiq icra hakimiyyəti orqanına və ya məhkəməyə şikayət verə bilər.
Şikayətə baxılan müddət ərzində vergi ödəyicisinin maliyyə sanksiyasını ödəməmək hüququ vardır.
Vergi ödəyicisi və ya borclu şəxs tərəfindən vergi orqanına və ya vəzifəli şəxsinə verilən şikayət, vergi ödəyicisinin ona hesablanmış vergi məbləği ilə razı olmadığı hallar istisna olunmaqla, şikayət edilən hərəkətin və ya qərarın icrasını dayandırmır.
Şikayət edilən hərəkət və ya qərar qanunvericiliyə uyğun olmadığı halda, şikayətə baxan vergi orqanı və ya vəzifəli şəxsi onun icrasını qismən, yaxud tam dayandırır. Qərarın icrasını qismən,yaxud tam dayandırmaq haqda qərarı həmin aktı qəbul etmiş vergi orqanı və ya vergi orqanının rəhbəri qəbul edir.
Hesablanmasından və ya tətbiq edilməsindən şikayət edilən faizlərin, verginin və ya maliyyə sanksiyasının məbləği tətbiq edilməyə uyğun şəkildə ödənildiyi və bu şikayətin təmin edilməsi nəticəsində faizlər, vergi və ya maliyyə sanksiyası qismən, yaxud tamamilə ləğv edilərsə, vergi ödəyicisinin aşağıda qeyd olunanlara hüququ vardır:
- həmin məbləğlərdən faizlər almaq;
- vergilər üzrə borclar olmadıqda, vergi ödəyicisinin müraciətinə əsasən 45 gün müddətində geri qaytarılmalıdır və ya gələcək ödənişlərin hesabına aid edilir. (vergi orqanları tərəfindən düzgün tutulmayan faiz, vergi, maliyyə sanksiyaları və ya inzibati cərimələrin məbləğləri)
Məhkəməyə verilmiş şikayətlərə baxılma
Vergi orqanlarının qərarı və aktları, vergi orqanının vəzifəli şəxslərinin hərəkətləri və ya hərəkətsizliyi ilə bağlı məhkəməyə verilmiş iddia ərizələrinə və şikayətlərə Azərbaycan Respublikasının İnzibati Prosessual Məcəlləsi ilə müəyyən edilmiş qaydalara uyğun olaraq baxılır.
HƏMÇİNİN BAX: Kommersiya və ya vergi sirri
Bəhruz Tagiyev Bəxtiyar oglu
02:09-də 10 Fevral 2025
Qeyri iş saatlarında isdemisem ve şirkət vergidən yayınır bu barədə şikayət bildirmek istəyirəm Tekfen şirkəti ilə bağlı

Налогоплательщик и должностное лицо имеют право обжаловать решения и действия налоговых органов, действия и бездействие их должностных лиц. Данная жалоба подается вышестоящему должностному лицу, вышестоящему налоговому органу или суду в соответствии с законодательством.
Процедура подачи жалобы
Подача жалобы руководящему должностному лицу или налоговому органу не исключает такой же или последующей подачи этой жалобы в суд. Жалоба подается налогоплательщиком вышестоящему должностному лицу или налоговому органу со дня, когда он узнал или должен был узнать о нарушении его прав. сроком на 3 месяца дано. Если этот срок пропущен налогоплательщиком или должником по уважительным причинам, этот срок может быть восстановлен вышестоящим налоговым органом и его должностным лицом на основании заявления лица, подавшего жалобу.
Рассмотрение жалобы в налоговом органе
Жалобы налогоплательщика или должника на решения и действия налогового органа, а также на действие или бездействие должностных лиц налогового органа, со дня поступления такой жалобы 30 рабочих дней рассматривается вышестоящим налоговым органом или его должностным лицом. Лицу, подавшему жалобу, направляется письменный ответ. Жалоба о Определить обстоятельства, имеющие значение с целью От 30 рабочих дней более требование сверхурочной работы возможно Это делои срок рассмотрения обращения налоговым органом единожды 30 рабочих дней может быть продлен. Продление времени о человек, подавший жалобуа 3 рабочих дня в течение информация отправлено.
Налогоплательщик может быть не удовлетворен суммой начисленного ему налога. В это время, не прекращая уплату налога, он может подать жалобу непосредственно в соответствующий орган исполнительной власти или суд, осуществляющий налоговый контроль.
Налогоплательщик имеет право не уплачивать финансовый штраф в период рассмотрения жалобы.
Жалоба, поданная налогоплательщиком или должником в налоговый орган или должностному лицу, не останавливает исполнения обжалуемого действия или решения, за исключением случаев несогласия налогоплательщика с начисленной ему суммой налога.
Если обжалуемое действие или решение не соответствует закону, налоговый орган или должностное лицо, рассматривающее жалобу, частично или полностью приостанавливает ее исполнение. Решение о частичном или полном приостановлении исполнения решения принимает налоговый орган, принявший акт, или руководитель налогового органа.
Если сумма процентов, налога или финансовой санкции, начисление или применение которых обжалуется, уплачена в соответствии с заявлением, и в результате удовлетворения этого обращения проценты, налог или финансовая санкция частично подлежат возмещению. или полностью отменены, налогоплательщик имеет право на:
- получать проценты на эти суммы;
- при отсутствии налоговой задолженности она должна быть возвращена в течение 45 дней на основании заявления налогоплательщика либо занесена в счет предстоящих платежей. (суммы процентов, налогов, финансовых санкций или административных штрафов, ошибочно начисленных налоговыми органами)
Рассмотрение жалоб, поступивших в суд
Иски и жалобы, подаваемые в суд на решения и действия налоговых органов, действия или бездействие должностных лиц налоговых органов Административно-Процессуальный Кодекс Азербайджанской Республики рассматривается в соответствии с правилами, установленными